İstanbul'da kentsel dönüşüm faturası: 100 metrekare daire için maliyet 1,4 milyon liradan başlıyor

İstanbul'da kentsel dönüşüm faturası: 100 metrekare daire için maliyet 1,4 milyon liradan başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt anlattı: "Biz ne kadar maliyetine yapıyoruz da desek inşaat maliyetlerindeki artış ve uzun vadeli borçlanmalar halkın belini büküyor. Biz bu işe başladığımızda maliyeti metrekare 2 bin liraydı, şu anda 14 bin liraya çıktı."

Artı Gerçek - Maraş merkezli deprem sonrası İstanbul'da deprem dayanıklılık testi ve kentsel dönüşüme başvurular katlanarak arttı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), riskli bina sahiplerine KİPTAŞ üzerinden binalarını yenileme seçeneği de sunuyor.

Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, sadece bir haftada başvuruların yüzde 25 arttığını söyledi. Kurt, "İstanbul Yenileniyor projesine 11 bin 500 başvuru oldu, bu da 175 bin riskli yapıya denk geliyor. Bu yapılarda yaşayan insanlarımızın sayısı 680 bin" dedi.

İstanbul'da acil dönüşmesi gereken 90 bin, ağır hasar alacak 170 bin olmak üzere toplam 260 bin yapı olduğunu kaydeden Kurt, NTV'den Özgür Yılmaz'a şu açıklamada bulundu:

"Bu insanlarımız 'borçlanarak evlerimizi yenilemeyi kabul ediyoruz' diyor. Biz de ne yapıyoruz? Sistem üzerinden bize başvuruyorlar, sistem üzerinden reçete sunuyoruz. Fiyat belirliyoruz. Eğer ki borçlanmak isterlerse vade farksız eşit taksitlerle borçlandırıyoruz. İnşaat sürecinin başlaması için üçte iki çoğunluğun sağlanması gerekiyor. Başvuruları kısa sürede sonuçlandırıyoruz. Bir fatura sunuyoruz, eğer vatandaş bunu da kabul ederse kendilerine çok kısa sürede yıkım yapım sürecini KİPTAŞ garantörlüğünde yapıyoruz."

MALİYETLERDE BÜYÜK ARTIŞ

KİPTAŞ Genel Müdürü, inşaat maliyetlerinde son yıllardaki artışın ise bina yenilemenin önündeki en büyük engel olduğunu anlattı: "Biz ne kadar maliyetine yapıyoruz desek de, inşaat maliyetlerindeki artış ve uzun vadeli borçlanmalar vatandaşın belini büküyor. Biz bu işe başladığımızda metrekare maliyeti 2 bin liraydı. Şu anda İstanbul'da ortalama metrekare maliyeti 14 bin liraya çıktı. Yani İstanbul'da 100 metrekare bir konutun maliyeti 1 milyon 400 bin lirayı buluyor.

Önceden devlet gelsin bedava yapsın, bizi borçlandırmasın gibi yaklaşımlar vardı ama artık vatandaşımız borçlanarak da bu işi yapmayı kabul ediyor. Bizim vatandaşımıza sunmamız gereken uygun ödeme planı ve bu işin organizasyonu. Biz 'İstanbul Yenileniyor'da yüklenici firmayla vatandaşı bir araya getirmiyoruz. Finans kurumuyla da bir araya getirmiyoruz. Borçlanırsa kefil oluyoruz sadece. Burada amacımız maliyetleri düşürmek. Bununla ilgili aksiyonları ancak merkezi iradeyle alabiliriz. Nasıl sosyal konutlara uygun ödeme planı sundular orta gelir grubuna sundular, gelin bunu Türkiye'deki tüm riskli yapı sahiplerine sunalım, bu işi el birliğiyle çözelim."

KİRA DESTEĞİ

KİPTAŞ, inşaat aşamasında ev sahiplerine kira desteği de veriyor. KİPTAŞ sadece site ölçeğinde değil mahalle bazında da binaların dönüşümüne başladı. Konuyla ilgili bilgi veren Kurt, "Mesela bu proje mahalle arasına girdiğimiz ilk projedir. Biz bu projeyle mahalle aralarına da talip olduk. Bu projede başa baş noktada 12 daire yıkıyoruz, 16 daire yapıyoruz. Yani 4 dairenin geliriyle bu projeyi finanse ediyoruz."

Öne Çıkanlar