Kabin görevlileri 'Uçak patlayacak, atın aşağıya kendinizi' dedi

Kabin görevlileri 'Uçak patlayacak, atın aşağıya kendinizi' dedi
Beş yıl önce iniş sırasında kontrolden çıkan uçakta bulunan yolcuların ifadeleri ortaya çıktı. Yolcular, ‘Uçak, normal indikten sonra hızını yavaşlatması gerekirken hızlandı’ dedi.

Artı Gerçek - Trabzon Havalimanı'nda 5 yıl önce, Boeing 737-800 tipi yolcu uçağının iniş sırasında kontrolden çıktı. Uçak, denize 25 metre kala yamaca saplandığı, iki pilotu hakkında üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığı kazaya ilişkin soruşturmada yolcuların ifadeleri ortaya çıktı.

DHA’nın ulaştığı ifadelerde uçakta bulunan yolculardan S.G., "Uçakta şiddetli sarsılma hissettik” dedi. “Uçak ani manevra yapıp, ön kısmı aşağı pozisyonda sert şekilde durdu” diyen S.G. şunları söyledi:

“Sonrasında içeriye yoğun benzin kokusu yayıldı. Bir süre panik halinde bekledikten sonra tahliye anonsları yapıldı. Uçak kapısında şişme kaydıraktan kayarak uçaktan çıktık. Yaşanan bu olay nedeniyle hafif yaralandım. Korku yaşayarak psikolojik olarak da etkilendim.”

‘UÇAKTAN ATLAYARAK ÇIKTIM’

"Uçak, normal indikten sonra hızını yavaşlatması gerekirken hızlandı” sözleriyle yaşadıklarını anlatan İ.A. şu sözleri kullandı:

“Ne yavaşladı ne de havalandı. Uçağın bir yere değip, zorlandığını fark ettim. Pistten uzaklaşmıştık. Bir anda uçağın burnu yere vurdu. Uyarı anonsları yapıldı. Kendi marifetim ile uçaktan atlayarak çıktım. Sonrasında beni korku ve tedirginlik sardı. Psikiyatra giderek tedavi oldum; anksiyete bozukluğu tanısı konuldu. Tedaviye rağmen bu durum sürdü."

‘UÇAK ŞİRKETİNDEN DAVACIYIM’

Uçağın denize yönelerek durduğunu anlatan yolculardan B.G. ise, "Uçak içerisinde bir süre oksijen maskesi açılmadı. Kaza sonrası vücudumun çeşitli yerinden darbe aldım. Hafif yaralanmama ve korkmama neden olan pilotlar ile uçak şirketinden davacıyım" ifadelerini kullandı.

‘YARALANDIM VE PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLENDİM’

Yolculardan S.U. de yaşadıkları şöyle anlattı:

"Kaza sonrası yaklaşık 20 dakika uçağın kapıları açılmadı. Korku ve panik yaşayan yolcular, birbirine yardımcı olmaya çalıştı. Kapı açılınca indiğim sırada, görevlinin itmesi ile sağ ayağım demire çarptı. Ayağımda morarma ve ezilme oldu. Tedavi sonrası eve gittik. Uçak kazası yaralanmam ve psikolojik olarak etkilenmeme sebep oldu.”

‘KABİN GÖREVLİLERİ 'UÇAK PATLAYACAK, ATIN AŞAĞIYA KENDİNİZİ' DEDİ’

Yolculardan F.D. de şunları anlattı:

" Camdan dışarı bakıyordum, uçak aniden denize doğru manevra yaptı. O esnada uçağın altından çıkan kıvılcımları gördüm. Korku ile 'Uçak patlayacak, eyvah nereye gidiyoruz' diyerek bağırmaya başladım. Uçakta ağır benzin kokusu vardı; nefes almakta güçlük yaşadım. Arka kapıya yöneldiğimizde kabin görevlilerinin 'Uçak patlayacak, atın aşağıya kendinizi' şeklinde bağrışmalarını duyunca iyice panikledim. Kapıdan çamura atladım, beni görevliler çıkardı."

Öte yandan uçaktaki kabin görevlileri de soruşturmadaki ifadelerinde; kaza sonrası gerekli bilinçlendirmede bulundukları yolcuları, arka kapıdan açılan şişme kaydıraktan tahliye edip, uçağı en son terk ettiklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Ankara- Trabzon seferini yapan, Pegasus Havayolları'na ait, PC 8622 sefer sayılı 'Zeynep' isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak 2018'de Trabzon Havalimanı'na inişi sırasında pistin kuzey yönündeki deniz tarafına yöneldi. İniş takımları balçığa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabilmişti.

Uçaktaki 162 yolcu ile 6 kişilik mürettebat, ekiplerin müdahalesi ile tahliye edilmiş, uçuş trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı'nda uçak için kurtarma çalışması yapılmıştı. 500 ve 350 tonluk 2 vinçle 100 kişilik ekibin 20 saat süren çalışması ile bulunduğu yerden çıkarılan uçak, güvenli bölgeye çekilerek, sigorta şirketi ile uzman ekiplerce incelenmişti. Bir daha uçmayacağı belirlenen uçağın, Yomra Belediyesi'ne tahsis edilip, restorana dönüştürülmesi planlanmıştı. Uçak, yüklendiği TIR'la 29 Eylül 2018'de Yomra ilçesindeki pazar alanına götürüldü. Hurdaya ayrılan uçak, daha sonra Yomra ilçesi sahilinde 'pide salonu' olarak dönüştürüleceği alana taşınmıştı.

İLK DURUŞMA 16 MART’TA

Kazayla ilgili Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında pilotlar, kabin ekibi ve yolcuların ifadelerine başvuruldu. Kaza ile ilgili 10 yolcu şikayetçi oldu, diğerleri ise şirket ile uzlaştı. Pilotlar Ender Bayraktar ve İrfan Yavuz hakkında 'taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle Trabzon 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması 16 Mart'ta görülecek.

PİLOT, YARDIMCISINI SUÇLAMIŞTI

Bu arada kazaya ilişkin bilirkişi raporuna göre; kusurlu bulunan pilotlardan Ender Bayraktar, ifadesinde, "Yardımcı pilot, uyarmama rağmen iki kez motorların pisti pas geçmesini sağlayan tuşa bastı. Durumu fark edip, uçağı teslim almam ile büyük bir kazanın önüne geçildi" demişti.

Yardımcı pilot İrfan Yavuz ise "Uçak, iniş pistinde ilerlerken yavaşlamayarak devam etti. Sonra prosedür gereği birinci kaptan uçağı devraldı. Ancak uçak durmadı. Zeminin ıslak oluşu nedeniyle uçak, soldan pistin dışına çıktı" diye savunma vermişti.(HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar