Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener: Bölgede 772 artçı deprem oldu, artçılar devam edecek

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener: Bölgede 772 artçı deprem oldu, artçılar devam edecek
Yayınlanma:
A+ A-
Kandilli Rasathanesi, deprem bölgesinde artçıların sürdüğünü ve sürmeye de devam edeceğini açıkladı. Bölgede depremin ardından rekor sayıda artçı yaşandı.

Artı Gerçek - Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, katıldığı Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programında, deprem bölgesinde artçı sarsıntıların devam edeceğini açıkladı.

Depremden bu yana bölgede 772 artçı olduğunu söyleyen Özener, bu artçıların 212 tanesinin 4 ve üzerinde şiddette olduğunu açıkladı. Geçen yıl Türkiye’de 4’ün üzerinde 170 adet artçı deprem yaşandığını anlatan Özener, depremden sonra ilk 28 saatte 4’ün üzerinde 212 adet deprem olduğunu söyleyerek bunun rekor seviyede bir sayı olduğunu ifade etti. Bölgede artçıların günler, aylar hatta yıllar boyunca süreceğini söyleyen Özener, sözlerini "Bu şiddette depremler bizim coğrafyamızda çok sık yaşanan depremler değil. Dünyada var örnekleri. Ama bu çok şiddetli bir deprem. Bilim insanları deprem gelecek dedi ama çözüm karar vericilerin..." şeklinde sürdürdü. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar