Kılıçdaroğlu’nun Rusya çıkışı: ‘Seçime müdahaleye karşı ön alıcı bir hamle’

Kılıçdaroğlu’nun Rusya çıkışı: ‘Seçime müdahaleye karşı ön alıcı bir hamle’
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya'ya yönelik tweetini uzmanlar Artı Gerçek'e yorumladı. Açıklamayı seçime müdahaleye karşı “ön alıcı bir hamle” olarak değerlendiren uzmanlar, daha dikkatli bir iletişim kanalı kurulması gerektiğini ifade etti.

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya'nın Türkiye'deki seçimlere müdahalede bulunacağı iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından Türkçe ve Rusça bir paylaşım yaptı.

Kılıçdaroğlu söz konusu açıklamaya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sevgili Rus Dostlarımız, Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala iş birlikten ve dostluktan yanayız” ifadelerini kullandı.

CHP'li Erdoğan Toprak, Gazeteci İsmail Saymaz'a yaptığı açıklamada Rusya'ya ilişkin "Kampanyalarla ilgili bazı hamleler olduğunu düşünüyoruz örtülü olarak. Devletlerin iç işlerimize bu süreçte müdahale etmesini veya partilerden birini tercih etmesini doğru bulmayız" demişti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları ne anlama geliyor? Açıklamanın nedenleri neler? Türkiye-Rusya ilişkileri açısından sonuçları ne olacak?

Uzmanlar, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını Artı Gerçek’e değerlendirdi.

‘SEÇİME MÜDAHALE KONUSUNDA RUSYA’YA ‘YAPMA’ DİYOR’

lhan-uzgel.jpg

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr İlhan Uzgel: Bir süredir zaten bunun altyapısını yapıyorlardı. Putin Erdoğan'ın kalmasını istiyor. Yalnızca Erdoğan'ın değil dünyadaki tüm otoriter liderlerin kalmasını istiyor. Böyle bir bağlam var. Erdoğan'ın kalması için de bazı jestler yaptı. Muhalefet de bunun farkında. BOTAŞ ödemelerin gecikmesi, Tahıl Koridoru’nda Erdoğan’a bir rol vermesinin yanı sıra dijital bir müdahale olmasından çekiniyorlardı. Bu endişe Erdoğan Toprak tarafından da somut ve net olarak dile getirildi.

Birkaç ihtimal var burada. Birincisi, CHP'nin elinde Rusya'nın müdahale edeceğine yönelik net bilgiler olabilir. Rusya'ya "bunu yapma" diyorlar. İkincisi, böyle bir ihtimal üzerinden de yapmış olabilir. Bunu ben bir yandan ön alıcı bir hamle olarak görüyorum. Kılıçdaroğlu burada kendine özgüvenini yansıtıyor. "Seçimleri biz kazanacağız. Türkiye önemli bir ülke. Türkiye'yi kaybetmek istemiyorsanız bizimle çalışacaksın. Kötü bir başlangıç yapmayalım" diyor Putin'e. Bir diğer ihtimal de, Rusya istihbaratının elinde CHP'liler ile ilgili bir şey varsa o konuda da ön alıcı bir şey yapıyor olabilir. Buralar girme diye uyarıyor. Bir ön alıcı uyarı olarak değerlendirmek gerekiyor.

‘TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNE ZARAR VERECEK’

aydin-sezer-jpeg.jpg

Dış Politika Analisti Aydın Sezer: Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu sürpriz tweet'i gündeme bomba gibi düştü. Türkiye'nin müstakbel cumhurbaşkanının böyle bir tweet atması elinde çok sağlam bilgi ve belge olduğu anlamına geliyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendisinin buna ikna olmuş olduğunu düşünebiliriz. Dolayısıyla, bunu Ankara'daki Rusya Büyükelçisi ile görüşerek ya da kendi üst düzey yöneticilerine açıklama yaptırmak yerine bizzat kendisinin belirtmiş olması kaynaklarına son derece güvendiğini söylüyor. Bu açıdan bakıldığında, Kılıçdaroğlu itibar edecek olursak Rusya'nın müdahale ettiğini düşünebiliriz. Ancak bunun bir provakasyon olma olasılığı da var. Dün Wall Street Journal'ın, bugün İsmail Saymaz'ın Erdoğan Toprak ile yaptığı söyleşiden sonra bu açıklamanın gelmesi gizli servisler arasındaki bir güç savaşın yansıması da olabilir. Eğer içerik doğruysa da değilse de Türkiye-Rusya ilişkileri bundan ciddi bir zarar görecek. Eğer Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri doğruysa, Rusya seçimlere müdahale ediyorsa yeni hükümetin Rusya perspektifinde kimi önyargılar olacak. Eğer yanlışsa bu sefer Rusya yeni hükümete karşı "beni suçladınız" diye bir önyargı ile yaklaşacak.

‘ELÇİLİK ÜZERİNDEN UYARMAK DAHA İŞLEVSEL OLURDU’

muhdan-saglam.jpg

Artı Gerçek yazarı ve Rusya Uzmanı Mühdan Sağlam: Kılıçdaroğlu, Rusya’nın daha önceki farklı ülkelerde seçimlere müdahale etme pratiğini gözeterek bu twiti attıysa bu noktada kanıt gerekebilir., eğer elinde buna dönük belge varsa da burada ön almış olabilir. Kılıçdaroğlu daha önce Rusya’ya ılımlı mesajlar vermişti, ancak son iki haftada ifadelerinin tonu sertleşti, Rusya yaptırımlarına katılacağını söylemesi gibi. Bu tür uyarıların Rusya büyükelçisi üzerinden yapılması daha işlevsel olurdu. Sosyal medya bu açıdan doğru bir adres değil. Hangi videoyu kastettiğini bilmiyoruz, ancak Rusya bir video yapmışsa da zor olan bunu onların yaptığını kanıtlamaktır, bu konuda uzmanlaştılar, eğer kanıt varsa dediğim gibi burada ön alınmaya çalışılıyor olabilir. Ancak başka birileri bu videoları yapmış ve Rusya’nın üzerine atmışsa, Kılıçdaroğlu burada boşa düşebilir. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar