KYK yurdunda ihmaller: Öğrenciler inşaat içinde yaşıyor, asansör katlar arası düşüyor

KYK yurdunda ihmaller: Öğrenciler inşaat içinde yaşıyor, asansör katlar arası düşüyor
Yayınlanma:
A+ A-
KYK Beşiktaş Kız Öğrenci Yurdu yönetiminin yurttaki inşaatı gizlemek için paneller yerleştirdiği iddia edildi. Yurttaki kötü koşulları anlatan öğrenciler, odaları su bastığını ve asansörün katlar arasında düştüğünü söyledi.

Artı Gerçek - Aydın’da Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’ndaki asansörün düşmesi nedeniyle Zeren Ertaş ölmesi sonrası diğer KYK yurtlarındaki ihmaller ortaya çıkmaya başladı.

KYK Beşiktaş Kız Öğrenci Yurdu’ndaki öğrenciler, inşaat halindeki yurtta kalmaya mecbur bırakıldı. Öğrenciler, tehlikeli asansörler, hijyenik olmayan koşullar, niteliksiz ve yetersiz besinlerle karşı karşıya bırakılıyor. Asansörlerin sık sık katlar arası düştüğü yurtta, yurt yönetiminin ise yaşanan sorunlara ilişkin adım atmadığı iddia edildi.

BirGün'den Deniz Güngör'ün haberine göre, Beşiktaş Kız KYK yurdunda kalan bir öğrenci, “Şans eseri yerleştiğimiz devlet yurdunda ölebiliriz bunu biliyoruz” dedi.

'ETRAFTA KEPÇELER DOLANIYOR'

Yurtta kalan başka bir öğrenci de yurdun hâlâ yoğun bir inşaat halinde olduğuna dikkat çekti. Öğrenci, “İnşaatın olduğu kısımları görmeyelim diye panellerle kapatmaya çalışıyorlar. Hâlâ etrafta kepçeler dolanıyor. İnşaat sesleriyle uyanıyoruz, geceleri yangın alarmları çalıyor kimse kapatmıyor. İlk yerleşmeye gittiğimiz gün ise asansörlerin hiçbiri çalışmıyordu” dedi.

'TÜM ODALARI SU BASTI'

2 bin kişilik yurt kapasitesinin 3 bin kişiye çıkarıldığını aktaran öğrenci, “Tüm odaları su bastı. Koridorları su götürdü, yoğun koku oluyor. Hijyenik koşullarda yaşamıyoruz. Kat temizlikçisi yok. İlk geldiğimden bu yana çamaşırlarımı bir kere yıkayabildim” ifadelerini kullandı.

'ASANSÖRLER KATLAR ARASI DÜŞÜYOR'

Yurtta niteliksiz yemekler verildiğine dikkat çeken öğrenci, yurt kahvaltısında bir dilim peynir ile 4-5 adet zeytin verdiklerini belirtti. Öğrenci şunları söyledi:

“Asansörler devamlı olarak bozuk. Biri çalışıyor, öteki hep bozuk oluyor. Asansörlerin sıkça katlar arası 3-4 kat düştüğünü orada öğrendim. Sorunları ise yönetime söylediğimizde ‘En kısa zamanda hallolacak’ denilerek geçiştiriliyoruz. Biz öldükten sonra yurt yönetimi ailemizi arayıp kızınız asansörde öldü diyebilecekler mi?” (Kaynak)

Öne Çıkanlar