Öğrenci eylemleri üçüncü gününde: Asansörler bozuk, yurtlarda fareler var

Öğrenci eylemleri üçüncü gününde: Asansörler bozuk, yurtlarda fareler var
Yayınlanma:
A+ A-
Zeren Ertaş'ın KYK yurdunda asansör facisasında ölmesinin ardından öğrencilerin yurt genelinde başlattığı eylemler üçüncü gününde. Barınamıyoruz Hareketi, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin sorunlarını görünür hale getirmeye devam ediyor.

Artı Gerçek - Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan Güzelhisar KYK Kız Öğrenci Yurdunda 22 yaşındaki Zeren Ertaş'ın ölümüne neden olan asansöre faciasının ardından öğrenci protestoları üçüncü gününde de sürüyor. Öğrenci eylemleri, KYK yurtlarında yaşanan birçok sorunu da gözler önüne serdi.

Öğrenciler, İzmir Bayraklı KYK Kız Yurdu'nda hijyen koşullarının yetersiz olduğunu bir görselle aktardı. Paylaşılan fotoğrafta bir çekmecenin içerisinde fare görünüyor.

Bir başka fotoğrafta ise kahvaltı için verilen menüyü paylaşan öğrenciler, yemeklerin genel olarak niteliksiz ve hijyenden uzak olduğunu söyledi.

'HER YERDEN FARELER ÇIKIYOR'

Barınamıyoruz Hareketi, Bayraklı Kız Yurdu öğrencilerinin eylemini paylaştı ve yurtta yaşanan sorunları şöyle sıraladı:

  • "Yüzlerce yurttan aldığımız ihbarların büyük bir kısmı bu yurtta var. Yurt şehir merkezinden çok uzak, okullara gitmek için en az 2 saatimiz yolda geçiyor. Asansörler arızalı, defalarca uyarılmasına rağmen yapılmamış.
  • Kahvaltılar ve genel haliyle yemekler niteliksiz ve kötü. Arkadaşlarımız yemeklerden kıl ve tırnak parçalarının, böceklerin çıktığını söylüyor.
  • Yurtta temizlik yapılmıyor. Her yerden fareler çıkıyor. Odalarda kapasite artırımı bahanesiyle 6 kişi daracık alanlarda kalıyor. Masalar, dolaplar 4 kişi için planlandığı için yetersiz.
  • Yurdun uzak olmasının yanı sıra çevresinde güvenlik önlemi alınmıyor. Gece yurda dönen bir kadın arkadaşımız araçla gelen biri tarafından taciz ediliyor. Yurt yönetimi "bu saatte dönerseniz öyle olur" diyor.

    Bu sorunlar çözülebilir. KYK yurtlarını duyun, duyurun!"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar