'Mitinglerinde virüs tehdidini yok sayanlar, emekçilerin eylemine pandemi gerekçesiyle müdahale ediyor'

'Mitinglerinde virüs tehdidini yok sayanlar, emekçilerin eylemine  pandemi gerekçesiyle müdahale ediyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Kamu Emekçileri Sendikası pandemi nedeniyle işçilerin eylemleri yasaklanırken, iktidarın mitinglerine aynı gerekçeyle engel olunmadığını hatırlattı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Coronavirus salgını ile birlikte işçiler üzerinde artan baskılara dikkat çekerek, işsizlik ve hayat pahalılığının arttığını vurguladı. KESK açıklamasında " On binlerce insanı taşıdıkları kendi mitinglerinde virüs tehdidini yok sayanlar, emekçilerin her eylemine  pandemi gerekçesini ileri sürerek müdahale etmektedir" denildi.

KESK Yürütme Kurulu, son bir hafta içerisinde emekçilere yönelik yapılan müdahalelere ilişkin açıklama yaptı. Pandemi gerekçeleriyle emekçilerin hak arama etkinliklerinin yasaklanarak, temel anayasal haklarının engellendiğine dikkat çekilen KESK açıklamasında "On binlerce insanı taşıdıkları kendi mitinglerinde, açılışlarında virüs tehdidini yok sayanlar hak arama mücadelesi veren emekçilerin her eylemine, etkinliğine pandemi gerekçesini ileri sürerek müdahale etmektedir" denildi. 

KESK salgından en çok etkilenen kesimlerin dar gelirli emekçiler olduğunun altını çizerek şu tespitleri yaptı:

"Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ’ye ait Adana ve Mersin’de Kurulu soda, krom ve tuz fabrikalarında çalışan işçilerin 9 Ekim tarihinde başlayacak olan grevi aynı gün Cumhurbaşkanı kararı ile 60 gün süreyle ertelendiğini duyuruldu

Yedi yıldır ödenmeyen tazminatları için Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya yürüyüş başlatan maden işçilerinin önüne jandarma ve polis barikatları kuruldu

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan "7. ayında Covid-19" raporu konulu basın açıklamasına müdahale eden polis çoğu sağlık emekçisi 8 kişiyi gözaltına aldı.

Emeği yok sayan,  işçilerin, emekçilerin anayasal haklarını kullanmasını engelleyen, hukuksuzluktan beslenen tüm baskı ve şiddet politikalarını kınıyoruz."

Öne Çıkanlar