Mülkiye'de ihraç boykotu

Mülkiye'de ihraç boykotu
Ankara Üniversitesi okulunun açıldığı ilk güne boykotla başladı. Öğrenciler, sabah erken saatten itibaren fakültelerine geldi, derslikleri dolaştı...

Ankara Üniversitesi okulunun açıldığı ilk güne boykotla başladı. Öğrenciler, sabah erken saatten itibaren fakültelerine geldi, derslikleri dolaştı ve tüm öğrencileri, hocaları boykota davet etti.

HABER MERKEZİ- 7 Şubat KHK'larıyla görevlerinden alınan akademisyenler için öğrencileri 1 hafta süreyle boykot kararı almıştı. İhraçlardan sonra okulun ilk günü Mülkiye öğrencileri boykota başladı. Sabah erken saatlerde okula gelen öğrenciler derslikleri dolaşarak tüm öğrenci ve hocaları boykota davet etti. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde toplanan öğrenciler, Mülkiye Marşı’yla fakülteyi direnişe çağırdı. Saat 11.00’da ise Cebeci Kampüsü Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiyeliler) açık ders başladı. İlk sözü alan eski SBF Dekanı Yalçın Karatepe, "Biz kazanacağız!" dedi.

PROTESTOLAR BAŞKA ÜNİVERSİTELERE DE YAYILDI

Akademisyenlerin üniversitelerden uzaklaştırmasına bir tepki de Marmara Üniversitesin'den geldi. Protestoya katılan yaklaşık 50 kişilik gruba başka bir öğrenci grubu müdahale etti. "Akademi susturulamaz, geri döneceğiz" yazılı pankartı açıp slogan atan protestocu grup, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü önünde toplandı. Bu sırada üniversite dışından 4 kişi grubun üzerine soda şişeleri fırlatıp kaçtı. Aynı anda kampüsün içinde de açıklama yapan gruba tepki gösteren bir başka öğrenci grubu toplandı. Yaşanan gerginlik nedeniyle eyleme müdahale etmeye çalışan gruptan 6 kişi gözaltına alındı. Her iki grup daha sonra dağıldı.

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Özgür Müftüoğlu açıklama yaptı:

"Marmara Üniversitesi'nden 23 akademisyen ihraç edildi. Bu hükümetin temsilcileri dahi bu kararın arkasında duramadılar. Hükümetin temsilcileri suçu; topu YÖK'e attı. YÖK rektörlere attı. Biliyoruz bu suçu hep birlikte işlediler. Bu hukuksuzluğu hep beraber gerçekleştirdiler. Üniversitelerde rektörlükler adeta ispiyonculuk yaparak, isimler vererek bu şekilde bu sonucun ortaya çıkmasına neden oldular" dedi.

 

 

Öne Çıkanlar