Patiswiss tartışmasına Murat Ülker de dahil oldu: 'Her zaman, her mevkide öğreneceğimiz şeyler var'

Patiswiss tartışmasına Murat Ülker de dahil oldu: 'Her zaman, her mevkide öğreneceğimiz şeyler var'
Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pladis ve GODIVA Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Patiswiss marka çikolataların CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun bir tüketiciye yönelik tavrı hakkındaki tartışmaya kayıtsız kalmadı...

Artı Gerçek - CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu'nun, bir ürünlerinin küflü olduğunu paylaşan tüketiciye karşı tavrı nedeniyle gündemde olan Patiswiss çikolataları ve marka yönetimi konusundaki tartışmaya, 'emektar' çikolatacı ve yönetici Murat Ülker de katıldı.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Pladis ve GODIVA Yönetim Kurulu Başkanı olan Ülker, sosyal medya platformu Linkedin'de bir CEO'nun nasıl davranması gerektiğine dair bir yazıyı paylaştı. Ülker bu paylaşımına, "Her zaman, her mevkide öğreneceğimiz şeyler var.." mesajını ekledi.

patiswiss-murat-ulker.jpg

Söz konusu yazı, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çisil Sohodol'a ait. Sohodol, markaların kriz yönetimine dair benimseyebileceği olası stratejileri anlattığı paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Patiswiss Çikolata'larının CEO'sunun ürün ile ilgili şikayette bulunan bir müşteriye verdiği "atarlı" cevabı eminim herkes biliyor.

Aslında olay kriz bile değildi. Gıda kategorisinde karşımıza çıkabilecek muhtemelen operasyonel süreçlerden kaynaklı bir sorundu. Yapılması gereken tüketiciyle "onunla ilgilenildiğini", üründe meydana gelen soruna sahip çıkıldığını gösteren bir iletişim kurmaktı. Hadi onu yapamıyorsun diyelim; o zaman stratejik sessizlik bile daha iyi sonuç verebilirdi.

Ama ne oldu! Markanın bir çalışanı değil en tepe yöneticisi, şikayette bulunan tüketici ile atarlı, ünlemli ve posta koyan mesajlaşmayı tercih etti. Ve sevgili Murat Göllü ile "krizi CEO çıkarırsa kim yönetecek" diye eğitimlerde tartışmaya açtığımız başlık gerçek oldu.

Bir şirketin CEO'su böylesi bir mesajı tüketiciye yazamaz, yazmamalı, yazmaması gerektiğini bilmeli. Bir DM'in herkesle paylaşılması bir saniyede alınacak ekran görüntüsüne bakar. İç yazışmalarda bile bir sızıntı durumunun nasıl krizlere neden olduğuna dair onlarca örnek varken bu hata kabul edilemez. "

NE OLMUŞTU?

Patiswiss marka çikolataların CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, Migros'tan aldığı ürünün küflü çıktığını LinkedIn’den paylaşan tüketiciye verdiği tehditkâr yanıt nedeniyle sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Tüketici, Patiswiss’in yönetim kurulu başkanı Tunaoğlu'nu etiketleyerek, “Bir heves aldığım kahve eşlikçilerime bakın. Küflenmiş çikolataya ilk defa şahit oluyorum. Üstelik son tüketim tarihine daha var. Muhtemelen tedarik zinciri sürecinde muhafaza koşullarında bir problem var" diye yazdı.

Tunaoğlu, tüketiciyi sert ifadelerle hedef alarak, “Karşında biz ve dev MİGROS var” dedi. Tunaoğlu, şunları yazdı:

'EVİNDEKİ NEM ORANINA FALAN BAKMALISIN'

“Bu ürünler hayatta küflenmez biliyor musun? Hadi doğru diyelim. Sen bence acil şekilde evindeki nem oranına falan baya bir bakmalısın. Bir de Linkedin’de paylaşacak hiç başka içeriğinin olmaması ne acı. Haklısın pirim yapmak için bize baya ihtiyacı var herkesin. Baksana aşağıya ‘çöp’ falan yazanlara. Bizim avukatların marka Karalama, Marka değeri düşürme vs' den neler isteyeceğinden herkes habersiz. Ayrıca! Bize böyle bir durum olsa söyler telafisini istersin! Karşında senin dev MİGROS ve biz varız. Herkes ürünün öyle arkasındaki! Haydi size kolay gelsin. Avukatlarımız iletişime geçecektir sizinle ama ben kendi işimi kendim çözmeyi severim.”

MESAJI SİLDİ, MARKA AYRICA AÇIKLAMA YAPTI

Tunaoğlu, sosyal medyadan art arda tepkiler gelince mesajını sildi.

Daha sonra markadan yapılan açıklamada, "Patiswiss markası olarak ürünlerimizin raf ömrü boyunca taze ve sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Farklı etkenlerden kaynaklı oluşan ürün sıkıntılarında müşteri hizmetleri ve ilgili departmanlarımız ile tüm detayları inceleyerek çözüme ulaştırıyoruz. Her geri bildirimi, ürünlerimizi geliştirmek için bir fırsat olarak görüyoruz" denildi.

TUNAOĞLU'NUN SAVUNMASI: YARADILIŞIMDA VAR

Bir süre sonra Instagram hesabından bir başka paylaşım yapan Tunaoğlu, bu kez şunları yazdı:

"Sormuşsunuz bana şunu söylemek çok mu zor diye! Onca insanın ekmek yediği emek verdiği bir üretici için bu postun altına yapılan yorumlarda, 'çöp' üretiyorsunuz deyince sakin kalmak çok zordu. Sahiplenmek ve korumak, haksızlığa karşı gelmek yaradılışımda var. Hayatımın sonuna kadar da vazgeçmeyeceğim sanırım. Ancak yazım dili vs. derken kime yazdığım ciddi seviyede yanlış anlaşılmış ve karışmış durumda. Haklısınız. 'Çöp' satıyorsunuz diyenlerdir avukatlarımızın görüşmesi gereken.

Yanlış anlaşıldığı yeterince özne yüklem yerine oturmadığı ve tüm yazım/imla hataları için özür dilerim. Yine eklemek isterim ki satan da üreten de ürünün arkasındadır. Bizimle direk olarak iletişime geçme yöntemi, durumun sebebi/ kaynağı belli olmadan kamuoyunu yanıltma olmamasını tercih ederdim. Ama bu da kabul. Türkçe lastik değildir. Çekiştirmeyelim lütfen bir diğer ricam."

BAŞARAN AKSU: HAKKIMIZDA UZAKLAŞTIRMA KARARI ALDIRDI

Bu gelişmeler üzerine, sendikacı Başaran Aksu, Tunaoğlu ile görüşmeye gittiklerini ancak haklarında uzaklaştırma kararı aldırdığını açıkladı. Aksu, sosyal medya hesabından şunları yazdı:

"Yazdıklarının tamamı yalan, ispatlarız dedik. Davet etti kapısına kadar gittik, kim olduğumuzu öğrenmiş, görüşmekten kaçtı ardından hakkımızda uzaklaştırma kararı aldırdı. Holding maskarası bir noldum buldalası, çirkef bir sendika düşmanı.. avukatlarına selam söyle.."

BÜYÜK MARKETLER KALDIRDI

Bu gelişmelerin ardından, Patiswiss marka çikolataların bugün büyük marketlerde satıştan çekildiği görüldü. Tunaoğlu'nun müşteriye "Karşında biz ve dev Migros var" sözlerinin tehdit olarak yorumlanması sonrasında, Patiswiss ürünleri Migros'un yanı sıra Carrefour ve Macro marketlerin de internet satışlarında artık yer almıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar