Peker'e AKP'li Taşkesenlioğlu'nun görüntülerini verdiği iddia edilen Ünsal Ban'ın hapsi istendi

Peker'e AKP'li Taşkesenlioğlu'nun görüntülerini verdiği iddia edilen Ünsal Ban'ın hapsi istendi
Yayınlanma:
A+ A-
Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin eski Rektörü Ünsal Ban hakkında, evli olduğu AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun görüntülerini Sedat Peker'e gönderdiği iddiasıyla başlatılan soruşturmayı tamamlandı. 14 yıla kadar hapsi istendi.

Artı Gerçek- Organize suç örgütü liderliğiyle suçlanan Sedar Peker ile evli olduğu AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun görüntülerini paylaştığı iddia edilen Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin eski Rektörü Ünsal Ban hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

AA'nın aktardığına göre; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, müşteki Zehra Taşkesenlioğlu'nun şikayeti üzerine Ünsal Ban hakkında soruşturma başlatıldı. Suç duyurusu dilekçesinde Ban'ın boşanma aşamasındaki eşine ait kişisel verileri organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker ile paylaştığı bilgisi yer aldı.

Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında 29 Ağustos'ta hakkında gözaltı kararı verilen şüpheli Ban, sorgusunun ardından 3 Eylül'de tutuklandı.

İddianamede, şüpheli Ban'ın telefonunda yapılan inceleme sonucundan, Peker'e gönderdiği video kaydının uzun halinin bulunduğu belirtildi.

Söz konusu görüntülerin gizli bir şekilde çekildiğinin anlaşıldığına dikkati çekilen iddianamede, "Görüntüler kayda alındıktan sonra bir sosyal medya hesabından yayımlandığı, bu hesabın ise şüpheli Sedat Peker tarafından örgüt propagandası yapma amacıyla kullanıldığı, bahse konu paylaşım ve yorumlar da aynı hesaptan yapıldığından şüpheli Ünsal Ban'ın, Sedat Peker'in yöneticiliğini yaptığı suç örgütüyle bağlantılı olabileceğinin tespit edildiği anlaşılmıştır." değerlendirmesi paylaşıldı.

Şüpheli Ban'ın ayrıca sosyal medya hesabında "Yer yerinde oynar mı bilmem ama zelzele olacağı" ve "Yakında videolar, WhatsApp yazışmaları ile beraberiz inşallah" şeklinde mesajlar paylaştığı da aktarılan iddianamede, "Şüpheli Ünsal Ban'ın, da örgüte eşi olan müştekiye ait görüntülerin şüpheli Sedat Peker'e göndererek yayımlanmasını sağlamış, Sedat Peker suç örgütüne yardım ettiği anlaşılmıştır." ifadesi kullanıldı.

Bu kapsamda şüpheli Ünsal Ban ve Sedat Peker'in "özel hayatın gizliliğini ihlal", "verileri hukuka aykırı verme" suçlarından 4 yıldan 10'ar yıla kadar cezalandırılması istendi.

Ayrıca Ban'ın "hiyerarşik yapıda yer almamakla birlikte suç örgütüne yardım"dan ise 2 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

NE OLMUŞTU?

Zehra Taşkesenlioğlu'nun boşanma aşamasında olduğu Ünsal Ban'dan 70 milyon lira talep etmesi çeşitli iddia ve tartışmaları beraberinde getirmişti. Sedat Peker, Zehra Taşkesenlioğlu'nun ağabeyi eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında rüşvet iddialarında bulunmuştu.

Sedat Peker yaptığı paylaşımlarda da Zehra Taşkesenlioğlu'nun yer aldığı ve Ünsal Ban'ın çektiğini iddia ettiği bir videoyu paylaşmıştı. Peker, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerine yer vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar