Prof. Dr. Çağlar: Açıklanan suçlar kolay örtülecek suçlar değil, yüz binlerce insan öldürüldü

Prof. Dr. Çağlar: Açıklanan suçlar kolay örtülecek suçlar değil, yüz binlerce insan öldürüldü
Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Mayıs 2021 17:26
A+ A-
'Milli çıkarlar' bahanesiyle muhalefet her defasında Suriye'ye tezkereye evet dedi. Tüm dünyanın gözleri önüne serilen rezaletten sonra 'Türkiye derhal Suriye'den çekilsin' diyebilecek mi?'

ARTI GERÇEK-Sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sürecinde yaptıkları "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı açıklamayla, çatışmalı sürecin durdurulmasını istedikleri için iktidarın ve suç örgütü lideri Sedat Peker’in "Oluk oluk kanlarını akıtacağız" diye hedef aldığı Barış Akademisyenleri’nden olan Prof. Dr. Gazi Çağlar’dan açıklama geldi.

8. videosunu yayınlayarak devlet siyaset mafya ilişkilerine ilişkin çarpıcı itiraflarda bulunan Sedat Peker, bugün Suriye’ye kendisi üzerinden cihatçı El Nusra’nın da aralarında olduğu silahlı gruplara silah ve yardım yollandığını açıkladı. Suriye’de Saray bağlantılı yapılan yasa dışı ticarete ilişkin isimler veren Peker, Berat Albayrak’ı ve Erdoğan’ı işaret etti.

Peker’in bu açıklamaları, sosyal medyada günün en çok konuşulan konusu olarak gündeme otururken, Peker’in sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar sürecinde çatışmalı ortamın durması için çağrı yapanları "Oluk oluk kanlarını akıtacağız, kanlarında banyo yapacağız" şeklinde tehdit ettiği fakat geçtiğimiz hafta özür dilediği Barış Akademisyenleri'nden Prof. Dr. Gazi Çağlar, sosyal medya hesabından söz konusu açıklamalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzalayanlara yönelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kendilerine akademisyen diyen güruh, aydın müsveddeleri" sözlerine karşılık "Hitler bozuntusu, kes sesini" dediği için yargılanan Prof. Dr. Çağlar, Peker’in bugünkü açıklamaları sonrası yaptığı değerlendirmede, "Açıklananlar basit suçlar değil. Kirli savaş suçları. Bir ülkeyi çeteler eliyle talan etme suçları. Yağma suçları. Yüz binlerce insan öldürüldü. Bu suçlar kolay örtülecek suçlar değil. İnsanlık suçlarının affı da yok" değerlendirmesini yaptı.

‘TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK İNSANLIK SKANDALI VE UTANÇ’

Suriye’de yapılanların büyük utanç olduğunu belirten Prof. Dr. Çağlar’ın değerlendirmeleri şöyle:

"Ah Suriye, milyonlarca insanın ülkeyi terk etti, yüz binler öldürüldü,yıkıldın,harap edildin, zenginliklerin yağmalandı. Kimler yaptı? Emperyalizmin peşine düşüp sefere çıkan, milyarlarca dolar peşindeki islamcı-milliyetçi-talancı çeteler. TR için büyük insanlık skandalı ve utançtır.

‘Devlet yargılanmayacak, devlet sınırımız, en fazla küçük para cezası yiyecek’ diyor. Suriye'de El Nusra'ya silahı, zenginliklerin talanını anlatıyor, talanın şeflerini devletin tepelerinden isimlere götürüyor. Anlattığı ve parçası olduğu solun hep kontrgerilla devleti dediğidir."

‘DEVLET ÇÜRÜMÜŞ’

"SADAT eliyle Suriye'ye gönderilen silahlar katil Nusracılara gitti diyor. SADAT'ı kim kurdurdu? İslamcı-cihadçı çeteleri silahlandırma, Suriye'yi talan ettirme emirlerini kim verdi? Sorular... sorular. Çürümüş devlet, çürütülen toplum, milyonlarca zarar gören, ölen insanın ahı..."

‘TOPLUMU VİDEOLAR DEĞİL, HALK HAREKETLER DEMOKRATİKLEŞTİREBİLİR’

Videolar konusunda da topluma bir uyarıda bulunan Çağlar, Suriye itiraflarına işaret ederek şunları söyledi:

"Devleti ve toplumu videolar değil, emeğe saygıyı, yolsuzluk yapmamayı, barışın önemini, özgürlüğün ve eşitliğin değerini, laikliğin yakıcılığını öğretecek halk hareketleri demokratikleştirebilir. Bir kesite şahitlik yapan videolar değişimin yakıcılığını ortaya koyuyor, o kadar.

Suriye'den geri çekilmeli, Suriye halkından özür dilenmeli, Suriye'nin yaralarını sarması için mali yardım yapılmalıdır: Türkiye açığa çıkan bu suçları uluslararası düzeyde zor örter, sorumluluğu üstlenmeli, komşuyla barışa yönelmelidir. Rezaletin ve barbarlığın hesabını sormayan halklar, ortak olurlar: Tüm suçlular açığa çıkarılıp yargılanmalıdır."

MUHALEFETE TEZKERE ELEŞTİRİSİ: ‘SURİYE’DEN HEMEN ÇEKİL’ DİYEBİLECEK MİSİNİZ?

Çağlar, muhalefete de ‘Suriye tezkeresi’ eleştirisinde bulunarak şu ifadeleri kullandı:

 ""Milli çıkarlar" bahanesiyle muhalefet her defasında Suriye'ye tezkereye evet dedi. Tüm dünyanın gözleri önüne serilen rezaletten sonra "Suriye'de hemen barış, Türkiye derhal Suriye'den çekilsin" diyebilecek mi? Göreceğiz."

‘AÇIKLANAN SUÇLAR KOLAY ÖRTÜLECEK SUÇLAR DEĞİL’

Çağlar, söz konusu açıklamaların savaş suçları olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Açıklananlar basit suçlar değil. Kirli savaş suçları. Bir ülkeyi çeteler eliyle talan etme suçları. Yağma suçları. Yüz binlerce insan öldürüldü. Bu suçlar kolay örtülecek suçlar değil. İnsanlık suçlarının affı da yok."

‘İNSAN HAKLARINI TALANA KALKAN YAPTILAR’

Sedat Peker'le fotoğrafı olan "insani yardım"  yöneticilerinin Suriye'ye gönderdiği tırlarda ne vardı? İnsanlığın yüzyıllar süren mücadelelerde geliştirdiği tüm iyi kavramları "adalet","insani yardım", "insan hakları" talana kalkan yaptılar: Kavramların da onurunu kirlettiler.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar