RTÜK Başkanı Halk TV'ye cezada 'mimik' gerekçesini reddetti, Taşçı yanıt verdi

RTÜK Başkanı Halk TV'ye cezada 'mimik' gerekçesini reddetti, Taşçı yanıt verdi
Ayşenur Arslan'ın "terörü mimikleriyle övdüğü" gerekçesiyle Halk TV'ye ceza verildiğini reddeden RTÜK Başkanı Şahin, İlhan Taşçı'yı suçlayarak, "Kasıtlı dezenformasyona neden olmuştur" dedi. Taşçı, sosyal medyadan Şahin'e yanıt verdi.

Artı Gerçek- Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) bugünkü toplantısında, Halk TV'de yayınlanan "Medya Mahallesi" programına 3 kez yayın durdurma ve yüzde 3 para cezası verilmesi üzerine RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşçı, cezanın gerekçesinin "terörün mimikle övüldüğü" olduğunu belirtti.

RTÜK BAŞKANI: TAŞÇI KASITLI BİR DEZENFORMASYONA NEDEN OLDU

Tepkilerin ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yazılı açıklama yaptı.

Taşçı'yı kararı manipüle etmekle suçlayan Şahin, "Maalesef RTÜK Üyemiz İlhan Taşçı her zamanki gibi kamuoyunu uzman raporu ve Üst Kurulu kararı üzerinden manipüle ederek 'mimik' üzerinden ceza verildi diye yanlış bir algı oluşturma gayreti içinde kasıtlı bir dezenformasyona neden olmuştur" dedi.

Cezanın sunucu Ayşenur Arslan'ın sözleri gerekçesiyle verildiğini belirten Şahin, "Halbuki uzman raporundan da açıkça görüleceği üzere ceza, program sunucu Ayşenur Arslan'ın Karkamış'ta terör örgütü PKK saldırısını aklamak için kullandığı ifadeler nedeniyle verilmiştir. İlk duyduğunuz çarpıtılmış bilgilere değil, doğrulara inanalım lütfen. Doğru ve gerçek tektir" ifadelerini kullandı.

TAŞÇI'DAN YANIT: KURULDAKİ MÜZAKERE KAYITLARINI AÇIKLAYALIM

Ebubekir Şahin'in "dezenformasyon" suçlaması üzerine Twitter üzerinden Şahin'e yanıt veren İlhan Taşçı, şunları söyledi:

"Sayın Ebubekir Şahin, yasa uyarınca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu görüşmeleri, gizlidir ve açıklanamaz. Kuruldaki müzakere kayıtlarını açıklayalım. Sonra üzerine tartışalım. Hukuka saygımdan “şimdilik” yorum yapmıyorum."

ARSLAN: BİR DE KAŞIMI KALDIRSAM NELER OLUR

Sunduğu programa ceza verilen Ayşenur Arslan ise İlhan Taşçı'nın cezanın gerekçesini "terörün mimikle övülmesi" olarak açıklaması üzerine tepki göstererek," Ben neymişim ya, bir de kaşımı kaldırsam neler olur" demişti.

Arslan'ın Twitter hesabına gelen bir yorumda ise "terörü mimikle övme" açıklamasına mizahi bir tepki yer aldı. Kullanıcı, "Botoks yaptırın Ayşenur hanım, tüm ifadeler aynı olur" dedi.

ekran-goruntusu-2022-12-21-204033.jpg (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar