Rasim Ozan Kütahyalı, 'Suki Yo' şarkısına Türkçe küfürle eşlik etmişti: RTÜK'ten inceleme

Rasim Ozan Kütahyalı, 'Suki Yo' şarkısına Türkçe küfürle eşlik etmişti: RTÜK'ten inceleme
Yayınlanma:
A+ A-
Rasim Ozan Kütahyalı'nın 'Derin Futbol' programında Japonca 'Suki Yo' şarkısına Türkçe küfür olarak eşlik etmesi tepkilere yol açtı. CHP'li İlhan Taşcı'nın başvurusunun ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin inceleme başlatıldığını duyurdu.

Artı Gerçek - Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan “Derin Futbol” programı ile ilgili RTÜK Başkanlığı’na başvurdu. Rasim Ozan Kütahyalı’nın, yayında; küfrettiğini belirten Taşcı, RTÜK Başkanlığı’nda yayın ile “derhal” hazırlanacak değerlendirme raporunun üst kurul toplantı gündemine alınmasını talep etti.

Programda Rasim Ozan Kütahyalı, Japonca 'Suki Yo' şarkısına eşlik ederken ‘u’ harfini ‘i’ olarak telaffuz ediyor ve stüdyodaki katılımcılar da bu duruma kahkahalarla gülüyor.

Taşcı’nın dilekçesi şöyle:

“Beyaz TV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta 27.12.2022 tarihinde saat 01:07’de yayınlanan 'Derin Futbol' isimli programda Rasim Ozan Kütahyalı, Ahmet Çakar’ın yanına gelerek Japonca 'Sukiyo' şarkısını söylemesini istemiş ve stüdyodaki konuklarla beraber ‘Sukiyo, sukiyo’ diye tempo tutulurken, Rasim Ozan Kütahyalı’nın ‘Suki Yo’ kelimesinindeki ‘u’ harfini açıkça ‘i’ olarak telaffuz ettiği, stüdyodaki katılımcıların da kahkahalarla güldüğü görülmektedir.

Aynı şahsın daha önce de argo, küfür hatta ve hatta Boşnak yurttaşları hedef alan bu kirli dili kullanmakta ısrar ettiği yayınlardan da anlaşılmaktadır. RTÜK’ün canlı yayındaki böylesi bir çirkinliği görmezden gelmesi düşünülemez. Üst Kurulun gereğini yapmaması söz konusu şahsın aynı alışkanlığı sürdürmesi sonucunu yaratacaktır. Söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını; 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesi 1. Fıkrası (f) bendinde yer alan ‘Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz’ ve (m) bendinde yer alan ‘Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez’ hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Yukarıda belirttiğim Kanun maddeleri uyarınca söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim.”

RTÜK İNCELEME BAŞLATTI

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, tepkilerin ardından Twitter'dan yaptığı açıklamada program hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

“Suki Yo”, Japoncada “Seni seviyorum” anlamına geliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar