Sağlık Bakanlığı'nın ardından Diyanet de Kürtçeye yer vermedi

Sağlık Bakanlığı'nın ardından Diyanet de Kürtçeye yer vermedi
Diyanet İşleri Başkanlığı, 8 dilde yayınladığı 'Cuma ve bayram hutbelerine' Kürtçeyi eklemedi. Daha önce de Sağlık Bakanlığının Kürtçeye yer vermemesi tepkilere neden olmuştu.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanlığı'nın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dil seçeneklerinde de Kürtçeye yer verilmedi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi işbirliğiyle gerçekleştirilen çalışma kapsamında, başkanlığın cuma ve bayram hutbelerinin 8 dil seçeneği ile e-Devlet Kapısı'nda yer alacağını belirtti.

Dil seçenekleri arasında Türkçe, Arapça, Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca ve Rusça yer aldı. Ancak Kürtçe seçenekler arasında yer almadı.

SAĞLIK BAKANLIĞI DA YER VERMEMİŞTİ

Kürtçeye yönelik kısıtlama sürekli gündeme geliyor. Sağlık Bakanlığının e-reçetem uygulamasında da Kürtçeye yer vermemesi tepkilere neden olmuştu. Tepkiler ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sistemin yabancı hastalar için ihtiyaç olduğundan eklendiğini açıkladı. Koca, “Kendi vatandaşlarımız içinse bu dillerden birinde reçete yazılması söz konusu değildir” dedi.

YILMAZ, 'BİZİM KÜRTÇE İLE BİR DERDİMİZ YOK' DEMİŞTİ

Yine 24 Kasım'da Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz'a 'Diyanet İşleri Başkanlığının Kürtçe yayın yapıp yapmadığı' sorulmuş, Yılmaz ise, "Bizim, Kürtçe ile bir derdimiz yok. Eskiden tabu olabilir bu konular. İnsanın zihni, gerçeklerden daha inatçı. Gerçekler daha hızlı değişiyor ama zihnimizdeki algılar, bunu bir süre sonra takip ediyor. Kürtçe ile ilgili geçmişte tabular vardı. Özellikle 12 Eylül sonrası neler yaşandığını biliyoruz" cevabını vermişti.

'ALLAH KÜRTÇE BİLMİYOR MU?'

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da 2015'te katıldığı bir televizyon programında Diyanet'i şu sözlerle eleştirmişti:

Diyanet İşleri Başkanlığı'nı "Devlet konuşacağı dili belirliyor. Türkçe dışında hutbe veremezsin diyor Diyanet. Niye Allah, Kürtçe bilmiyor mu, İngilizce bilmiyor mu. Kendi yarattığı dili anlamıyor mu Allah? Sen niye engelliyorsun Diyanet olarak?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar