'Sahte doktor'un ardından 'sahte mimar': 42 yıldır çalışıyor

'Sahte doktor'un ardından 'sahte mimar': 42 yıldır çalışıyor
42 yıldır mimar ve şantiye şefi olarak çalışan, son oalrak birçok restorasyon projesinde görev alan Avni Tekinaslan’ın diploması sahte çıktı. Tekinaslan hakkında dava açılacak.

Artı Gerçek - ‘Sahte doktor’ haberlerinin ardından, bu kez de Antalya’da ‘sahte mimar’ ortaya çıktı. 42 yıldır mimar ve şantiye şefi olarak çalışan Avni Tekinaslan’ın diplomasının sahte olduğu anlaşıldı.

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, Antalya Valiliği’ne gelen bir şikâyet dilekçesinde, yaklaşık 42 yıldır özel ve kamu projelerinde mimar ve şantiye şefi olarak görev yapan, kendisini Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 1980 mezunu olarak tanıtan Tekinaslan’ın diplomasının sahte olduğu ihbarı yer aldı.

Tekinaslan’ın özel ve kamu projeleri öncesinde ibraz ettiği noter onaylı mezuniyet geçici belgesi Gazi Üniversitesi ile paylaşıldı. İlk incelemede belge suretinin sahte, bazı bilgilerin de başka bir mezuna ait olduğu tespit edildi. Üniversite yönetimi de soruşturma başlattı.

ARKEOLOJİK KAZIDA ŞANTİYE ŞEFİYDİ

Antalya Valiliği, Tekinaslan’ın 2016'da Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün koordine ettiği Selçuklu dönemine ait Av Köşkü’nün ve 2018 yılında yine Selçuklu dönemine ait Antalya Mevlevihanesi’nin restorasyonunda görev aldığını belirledi. Hıdırlık Kulesi ve çevresinde 2021 yılında başlatılan arkeolojik kazılarda da Tekinaslan’ın şantiye şefi olarak görev aldığı tespit edildi.

Antalya Valiliği yetkilileri, Tekinaslan'ın önce durumu inkar ettiğini belirterek, "Konuyu üniversite birimlerine soracağımızı söyleyince maalesef mimarlık diplomasının sahte olduğunu kendisi de doğruladı” ifadelerini kullandı.

Tekinaslan soruşturmayla ilgili “Açıklama yapmak istemiyorum” derken, Gazi Üniversitesi’nden gelecek resmi yazının ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Öne Çıkanlar