Sancar: Seçimlere 'Yeşil Sol Parti' ile gireceğiz

Yayınlanma:
A+ A-
Halk TV canlı yayınına konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçimlere Yeşil Sol Parti ile girileceğini açıkladı.

Artı Gerçek - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Halk TV canlı yayınında 'Liderler Masası' programının konuğu konuk oldu. Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya'nın sorularını cevaplayan Sancar, seçimlere Yeşil Sol Parti ile girileceğini açıkladı.

Sancar, partilerinin kapatılma ihtimali yüzde bir bile olsa işi riske atmayacaklarını belirterek "Yeşil Sol Parti'yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti bizim bileşenlerimizdendir. Hızla örgütlenmesini tamamladı. Yeşil Sol Parti'yi engelleselerdi başka seçenekler çıkaracaktık" dedi.

Sancar, şunları kaydetti:

“Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin. Tarihin en kritik seçimine giriyor. Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok.”

'6 ŞUBAT DEPREMLERİNİN ARDINDAN ADAY ÇIKARMA KONUSUNU ASKIYA ALDIK'

Sancar, "Bu deprem ülkemize ve insanlarımıza çok bedel ödetti. Biz bu iktidardan kurtulmak şart diyerek bu aday çıkartma kararını yeniden değerlendirdik" ifadelerini kullandı.

Maraş depremlerinin ülkeye ve insanlara çok ağır bir bedel ödettiğini söyleyen Sancar, "Bu deprem bir doğal afet olarak görülemez sadece. Bu deprem siyasal bir felakettir. Bu kadar ağır kayıpların yaşandığı bu yıkım bizim kararlarımızı etkileyecek bir mesaj oldu" dedi.

Demirtaş'tan canlı yayına mesaj: Halk TV izleyicilerine selamlarımla

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Halk TV yayınına sosyal medya hesabından bir mesaj göndererek, RTÜK kararını tanımadıklarını ifade etti.

Sancar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bizler seçimlerde izleyeceğimiz yolu 27 eylül 2021'de duyurmuştuk. HDP çalışmalarını çok erken zamanda başlatmış hazırlıklarını yapmış bir partidir. O zamanlar parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı dinamiklerini olduğunu söylemiştik. Parlamento seçimlerine kendi ittifakımızla gireceğimizi söylemiştik. HDP hiçbir ittifakla değil kendi ittifakı ile seçime girecek. Emek ve Özgürlük İttifakı bunun somut örneği oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesinin gerekli olduğunu belirtmiştik. Çünkü demokrasi, kişiler değil ilkeler üzerinde gerçekleşir.

Biz 2021'de özellikle diğer muhalefet partileriyle görüşmelere açık olduğumuzu söylemiştik. Biz 6'lı masa tarafından cumhurbaşkanı adayı belirlenirse kendisine destek vereceğimizi söylemiştik ama bu konuda karşılık alamadık."

'HDP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARMA SÜRECİNE DEPREM YÖN VERDİ'

Ben 2022 Ekimi'nde MHK'da aldığım kararı duyurdum ve biz o zaman kendi adayımızla devam edeceğimizi duyurduk. Elbet bunu Emek ve Özgürlük İttifakı ile görüştük. İsim havuzu oluşturduk. Tam da şubat sonunda adayımızı açıklayacaktık ama 6 Şubat'ta içimizi yakan deprem yaşandı. Biz bölgeye gittik. Döndük ve cumhurbaşkanı adayını gözden geçirmemiz gerektiğini düşündük.

Bu iktidar bu ülkeyi harabeye çevirdi. Hukuku ayaklar altına aldı. Çok boyutlu krizler var. Bu deprem ülkemize ve insanlarımıza çok bedel ödetti. Biz bu iktidardan kurtulmak şart diyerek bu aday çıkartma kararını yeniden değerlendirdik.

Bu deprem sadece bir afet olarak görülemez. Kayıplarımız, seçime bu kadar az süre kalmışken bu kadar ağır şekilde yaşadığımız yıkım. Bize farklı bir yol izlememiz gerektiği konusunda bize mesaj oldu.

Bundan sonra parlamentoda nasıl bir yol izleyeceğimiz sık sık soruluyor. Kapatma davası var. Bu iktidarın bilinçli bir stratejisidir. Dava açıldığı zamanda bu değerlendirmeyi yaptık. Bu dava seçim dönemine sarkıtılır.

Binde bir ihtimal bile olsa kapatma riskinin olduğu bir sürece biz kendimiz girmeyiz. Bunu parti meselesi olarak düşünmeyin. Tarihin en kritik seçimine giriyor. Seçim süreci çok mühim. Bu iktidar değiştiğinde demokratik dönüşüm yakalanabilmesi için biz ittifaklarımızla en büyük güvence olduğumuza inanıyoruz. Böyle bir güçten yoksun bırakma hakkımız, şansımız yok.

YEŞİL SOL PARTİ 81 İLDE SEÇİME GİRECEK

Eğer bugünkü talebimiz kabul edilseydi durumumuz farklı olacaktı. 11 Nisan'da savunma yapmamız bekleniyor. 11 Nisan'dan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Top Anayasa Mahkemesi'nde olacak. Yargının durumunu anlatmama gerek yok. Binde bir ihtimal olsa kapatma riskinin olduğu bir ortama biz girmeyiz. Tarihinin en kritik seçimine giriyor Türkiye. İktidarın inisiyatifine bırakamayız. Yeşil Sol Parti ile seçime giriyoruz. Resmi olarak söyleyeyim.

Bu çalışmaları kapatma davasının açılmasıyla başlattık. Yeşiller Sol Parti'nin seçime girmesini engellemek için 12 Eylül gibi Anayasa'yı lağvetmesi gerekiyordu. Biz seçime katılma yeterliliği için gerekli örgütlenme oranını açacak şekilde tamamlandık bu kararı bütün bileşenlerimizle verdik.

İttifak meselesi ayrı başlık olarak duruyor. Seçime Emek ve Özgürlük İttifakı olarak gireceğimizi duyurduk. Yeşil Sol Parti 81 ilde seçime girecek. Diğer ittifak güçlerimiz de seçime girecekler fakat hangi illerde olacak belli değil. Yani kesinleşen şu; seçime Emek ve Özgürlük İttifakı olarak gireceğiz ama Yeşil Sol Parti her ilde seçime girecek.

Biz en yüksek oy oranı ve temsiliyete ulaşma yolunun tek listede birlikte seçime girmek olduğu görüşündeyiz. Son MYK toplantımızda bu kararı aldık. Biz Yeşil Sol Parti çatısı altında tek listeyle seçime girelim dedik. Bizim hesaplamamıza göre en etkili sonuç bu şekilde alınacaktı. Fakat ittifak güçlerimizdeki partiler seçime kendi logolarıyla girmek istediler. Bu anlaşılır bir şeydir.

20230314-yesil-sol.jpg

HDP LOGOSUNA BENZER TERCİH

Yeşil Sol Parti ve HDP logolarının benzeştiği bir logo tasarlamıştık. Açıkçası kafa karışıklığına yol açamamak için bu logonun benzeşmesi konusunda bir kaygımız da yok. İttifak bileşenlerimiz kendi amblemleri ile gireceklerini yeniden söyledikleri için biz ısrar etmedik. MYK kararımızı sunduğumuzda arkadaşlar düşünme süresi istediler. Sonra kendileri kararlarını değiştirmek istemediklerini söylediklerine biz de tek liste kararımızı esnettik.

Kazanımları tehlikeye sokacak hiçbir yol bu ittifak tarafından benimsenmeyecek. Bütün dengeleri gözetiyoruz. Bu ittifak kolay kurulmadı. Genişleme çalışmalarımız da devam ediyor. Kısacası Emek ve Özgürlük İttifakı herhangi bir bileşenine kazanımlarını tehlikeye sokacak bir nedeni kabul etmez. En iyi sonucu alacak formülleri bulacağız.

Ortak liste konusunda da bir mutabakatımız var. Diğer ittifaklarda koşulan formüllerden daha farklı formüllerle çalışıyoruz. Ayrıntıları vermem doğru olmaz. Ama gözetilen temel husus; daha önceki kazanımlarımızın daha altına düşmemek.

Bu ittifakın yeni katılımlarla genişlemesi çalışmalarına da son güne kadar devam edeceğiz. Sol Parti de bunlardan biri. Görüşmelerimiz var.

Biz 100'ün üstünde milletvekili çıkarmayı hedef koyduk. Türkiye'nin felaket iktidarından kurtulmasını istiyoruz.

KILIÇDAROĞLU'NUN ADAYLIĞI

Bizim açıklamalarımız ilkeseldir. Dolayısıyla bizim bugünkü açıklamamız da ilkesel bir açıklamadır. Bir defa çok açık olan bir şey bizim bu iktidarı gönderme kararlılığımızdır. İkincisi aday çıkarmamızdır. Bundan daha fazlasını söylemeyi gerekli görmüyoruz. Gözlerimize bakan herkes bizim ne demek istediğimizi görür.

AĞIRALİOĞLU CEVABI: HİÇ CEVAP VERME GEREĞİ DUYMUYORUM

Kim ne derse desin, hiç isim ve muhatap da almayacağım, taban ve toplum, sahada dertlerin acıların, sömürünün içerisinde yaşıyor. Ortak hedefe yürürken de yan yana durma ferasetini gösterebiliyor. 2019 seçimleri bu ferasetin bir örneği olarak görülmelidir. Bizim aday çıkarmadığımız yerlerde bütün görevlilerimiz sandıkların başındaydı. Birlikte çalışıldı.

Biz tabandaki bu duyarlılığa güveniyoruz. O şahıs bunu demiş, şu şahıs bunu demiş, hiç cevap verme gereği duymuyorum."

Öne Çıkanlar