Sırp mafya hesaplaşmasında adı geçen Vujotic tahliye edildi

Sırp mafya hesaplaşmasında adı geçen Vujotic tahliye edildi
Geçen ay Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotiç'in İstanbul'da öldürülmesi ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan Milan Vujotic dün gece serbest bırakıldı. Vujotic’in tahliye edilmesinin gerisinde, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor yer aldı.

Dinçer GÖKÇE


İSTANBUL - 8 Eylül’de Şişli’de, Sırp suç örgütü Skaljari’nin lideri Jovan Vukotiç'in, trafikte seyir halindeyken motosikletli iki kişinin silahlı saldırısına uğrayarak öldürülmesi Türkiye gündeminde uzun süre konuşuldu. Cinayetin rakip Sırp suç örgütleri arasındaki rekabet sonucu işlendiği kamuoyuna yansıdı. Cinayetle ilgili tutuklanan kritik isimlerden Milan Vujotic serbest bırakıldı.

İKİ GRUBUN ÜYELERİ MERCEK ALTINDA

Eylül ayında işlenen Jovan Vukotiç cinayeti sonrasında Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafı ekipleri hareket geçti. Yapılan soruşturma kapsamında 12 şüpheli gözaltına alındı. Bu kişilerden ikisi serbest kalırken 10’u tutuklandı. Organize Suçlarla Mücadele Polisi elde ettiği dijital deliller sonrası, olaya taraf ‘Kavac’ suç örgütü ile ‘Skaljari’ örgütünün diğer üyelerini de soruşturmaya dahil etti.

Kırmızı bültenle aranan Sırp suç örgütü lideri
İstanbul'da öldürüldü

TEDAVİ İÇİN İSTANBUL’A GELMİŞ

Bu süreçte gözaltına alınan isimlerinden birinin telefonunda, bir buçuk yıl önce İstanbul’a tedavi amaçlı gelen Milan Vujotic’in fotoğrafı bulundu. Polis ekipleri yaptıkları çalışma sonrası bu kişiyi de gözaltına aldı. Vujotic, sevk edildiği sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

ADLİ TIP: TEK BAŞINA KALAMAZ

Milan Vujotic’in avukatı müvekkilinin tek başına cezaevine kalamayacağını belirterek Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını talep etti. Savcılığın başvurusu üzerine Kurum rapor hazırladı. Yürüme güçlüğü çeken Vujotic’in, cezaevinde kalamayacağı yönünde rapor çıktı. Raporun mahkemeye sunulması ile Vujotic için ev hapsi şartı ile tahliye kararı çıktı. Karar dün gece geç saatlerde cezaevine ulaştı. Vujotic, işlemlerin tamamlanması ile birlikte cezaevinden çıktı.

KAZININ NEDENİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan, Jovan Vukotiç’in cinayetine ilişkin soruşturma devam ederken kritik bir bilgiye ulaşıldı. Polis, İstanbul’da iki yıl önce ölen bir başka Sırp’ın ölümünde Vukotiç’in azmettirici olduğu bilgisine ulaştı. Bu kapsamda geçen günlerde Sarıyer’de lüks bir villada kazı yapıldı. Villanın sahibi Zeljko Bojanic tutuklandı. Ancak, villanın bahçesinde yapılan kazıda herhangi bir bulguya ulaşılmadı.

AVUKATINDAN İLK AÇIKLAMA

Tahliye kararına ilişkin Artı Gerçek’in ulaştığı Milan Vujotic’in avukatı Seda Alçınar “Müvekkil hakkında dosya kapsamında bir delil bulunmadığı bilinmekteydi. Gözaltı ve tutuklanma süreci haklı bir şüpheye dayanmıyordu. Talebimiz doğrultusunda Adli Tıp Kurumu’nun verdiği rapora göre mahkeme müvekkilin tutukluluğunu kaldırdı” diye konuştu.

Öne Çıkanlar