TELE 1'in ekranı RTÜK tarafından karartıldı

TELE 1'in ekranı RTÜK tarafından karartıldı
Yayınlanma:
A+ A-
TELE 1 ekranı, TİP Milletvekili Sera Kadıgil'in Diyanet ve imam hatiplerle ilgili eleştirisi gerekçe gösterilerek verilen RTÜK cezası gereği karartıldı.

Artı Gerçek - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil'in Diyanet ve imam hatiplerle ilgili dile getirdiği “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” eleştirisi nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1 ekranlarını üç günlüğüne kararttı.

TELE 1 canlı yayını, saat 00.00 itibarıyla 3 günlüğüne durduruldu.

Karartmadan önceki son saniyelerde 'TELE 1 Susturulamaz' yazısı yayınlandı ve RTÜK'ün kapatmaya ilişkin yazısı ekrana geldi.

tele-p4d9.jpg

Üç gün boyunca TELE 1 ekranlarında RTÜK tarafından gönderilen belgesel yayınlanacak. TELE 1'e iki kere daha aynı ceza verilmesi sonucunda kanalın lisansı iptal edilecek.

NE OLMUŞTU?

RTÜK, TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in Diyanet eleştirisini gerekçe göstererek TELE 1’e oy çokluğu ile 3 gün ekran karartma cezası vermişti.

TELE1, RTÜK’ün haksız ve hukuksuz cezasının iptalini ve yürütmesinin durdurulması için yargıya başvurmuştu. Ankara 2. İdare Mahkemesi, oy birliği ile yürütmenin durdurulması kararını vermişti.

RTÜK mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. Karar Ankara Bölge İdari Mahkemesine gitti. Bu mahkeme ise yürütmeyi durdurmanın iptaline karar verdi.

Kanalın aktardığı bilgiye göre RTÜK tarafından TELE1'e verilen 3 günlük "ekran karartma" cezası 25 Şubat tarihine kadar uygulanacak. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar