Temyiz başvurusu kabul edildi: ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank'ı dinleyecek

Temyiz başvurusu kabul edildi: ABD Yüksek Mahkemesi Halkbank'ı dinleyecek
Halkbank'ın İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla ABD'de yargılandığı davada kritik bir karar açıklandı. ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank'a cezai dokunulmazlık için duruşma hakkı tanıdı.

Artı Gerçek - ABD Yüksek Mahkemesi, İran yaptırımları davasında Halkbank'ın yaptığı itiraz başvurusunu kabul etti. Buna göre Yüksek Mahkeme, Halkbank'ın davaya yönelik itirazlarını dinleyecek.

Halkbank, para aklama, banka dolandırıcılığı ve İran'a yönelik yaptırımları delme suçlamasıyla yargılandığı davada, 1976 tarihli bir yasaya dayanarak Amerikan mahkemelerinde yargılanamayacağını savunuyordu. Banka, hisselerinin büyük kısmının Türkiye hükümetine ait olduğuna ve bu yasanın Amerikan mahkemelerinin yabancı ülkelere karşı yetkilerini sınırlandırdığını belirtiyordu.

ABD'de bir temyiz mahkemesi, Halkbank'ın ABD Yüksek Mahkemesi'ne yaptığı itiraz başvurusu sonuçlanana kadar New York'taki federal savcıların açtığı davanın askıya alınmasına karar vermişti.

Bugün yapılan açıklamadaysa, ABD Yüksek Mahkemesi'nin Halkbank'ı dinlemeyi kabul ettiği belirtildi.

Söz konusu davada Halkbank, İran'a yönelik Amerikan yaptırımlarını ihlal ederek 20 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz gelirini aklamakla suçlanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Halkbank'ın yargılanmaya itiraz ederken gerekçe gösterdiği 1976 tarihli yasanın ceza davaları için geçerli olmadığını, söz konusu davanın da zaten bu yasanın ticari faaliyetler için istisnalarda bulunduğunu belirtmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar