Dün gece de sallanmıştı: Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem

Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem komşu illerin yanı sıra Ankara ve Nevşehir'de de hissedildi. Dün gece de 4.7 ve 4.1'lik depremlerle sallanan Tokat'ın 3 ilçesinde okullar tatil edilmişti.

Artı Gerçek - AFAD, Tokat'ta Sulusaray merkezli 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Deprem saat 18.11'de, 5.99 km derinlikte meydana geldi. Deprem, Sivas, Samsun, Kayseri ve Çorum'un yanı sıra Ankara ve Nevşehir'de de hissedildi.

Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.7 olarak paylaştı.

TOKAT BELEDİYE BAŞKANI: MERKEZDE OLUMSUZLUK SÖZ KONUSU DEĞİL

Tokat Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Tokat'ta hissedilen 5.6 büyüklüğündeki depremin sonucunda Tokat merkezde herhangi bir olumsuzluğun söz konusu olmadığını duyurdu. Yazıcıoğlu ayrıca AFAD'ın Afet Koordinasyon Merkezi’nde tüm birimlerle teyakkuz halinde olduklarını belirtti. Yazıcıoğlu'nun X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Sulusaray ilçemizde meydana gelen ve Tokat Merkezde de hissedilen 5.6 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun. An itibariyle AFAD’da Afet Koordinasyon Merkezi’ndeyiz. Allah’a şükür Tokat Merkez’de bir olumsuzluk söz konusu değil. Tüm birimlerimizle sahada teyakkuz halindeyiz."

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Depremim ardından sosyal medya üzerinden açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" dedi.

DÜN GECE DE SALLANMIŞTI

Tokat'ta dün gece saat 01.06 ve 02.35'de art arda 4.7 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha yaşanmış, halk geceyi sokakta geçirmişti. Çevre illerde de hissedilen depremlerin ardından Tokat Valiliği, Sulusaray, Yeşilyurt ve Artova ilçelerinde eğitim ve öğretime bir gün ara verildiğini açıklamıştı.

GÖRÜR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür ise dün gece meydana gelen Tokat depremlerinin ardından bugün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

"Dün ve bugün depremler oldu. Dünkü Malatya, Battalgazi’de 4,3 büyüklükte, diğeri Sulusaray Tokat’ta ve 4,1 büyüklükte. Malatya depremi muhtemelen Doğanşehir’den Yeşilyurt yakınlarından Malatya’ya uzanan bir fay üzerindedir. Bu fay MTA canlı fay haritası üzerinde yoktur. Bu fay bu aralar sıkça 4 mertebesinde deprem üretmektedir. Bugün Tokat’ta olan deprem, KAF’dan ayrılan ve GB istikametinde Anadolu levhası içerisine uzanan bir fay üzerindedir. Sevgiyle"

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar