TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına tepkiler sürüyor: 'Darbe dönemi yöntemi'

TTB Merkez Konseyi'nin görevden alınmasına tepkiler sürüyor: 'Darbe dönemi yöntemi'
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması tepkiler sürüyor. Tabip odaları ve sivil toplum kuruluşları yaptıkları açıklamalarla kararı kınadı.

DİYARBAKIR / ESKİŞEHİR - Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması istemiyle açılan davanın 7'nci duruşmasında Mahkeme, Türk Tabipleri Birliği'nin Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı ile merkez konseyi üyelerinin görevden alınmasına karar verdi.

Karara tepkiler sürerken tabip odaları ve sivil toplum örgütleri de açıklama yaparak kararı kınadı.

DİYARBAKIR: TTB'NİN HEDEF GÖSTERİLMESİ TESADÜF DEĞİL

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Diyarbakır Tabipler Odası önünde basın açıklaması düzenledi. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, "Bu karar demokrasiye darbe niteliğindedir. Belediyelere kayyım atandığı, seçilmiş milletvekillerinin hapiste olduğu ve seçilmiş meslek örgütlerinin yöneticilerinin görevlerinden uzaklaştırıldığı rejimler demokratik rejim olarak adlandırılamaz. Bu kayyım uygulamaları, darbe dönemlerinin yöntemidir" dedi.

whatsapp-image-2023-12-01-at-15-24-53.jpeg

TTB’nin susturulmak ve etkisizleştirilmek istendiğini vurgulayan Turan, "TTB kapatılsın, adı değiştirilsin, yöneticileri tutuklansın çağrılarının belirli periyotlarla sürekli gündeme getirilmesi de tesadüf değildir. TTB’nin, yıllardır Kürt sorununun barışçıl-demokratik yollardan çözümünü savunması, nükleer ve kimyasal silahlara, mayınlara, bireysel silahlanmaya karşı durması ve dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde 'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' demesi bu kararın alınmasına yol açmıştır. Yargının siyasallaştığı, hukukun araçsallaştığı bir dönemde siyasi iktidarın ve ortaklarının uzun süredir hedef gösterdiği TTB ve yöneticileri yalnız değildir" diye konuştu.

ESKİŞEHİR: DEMOKRASİ TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇECEK

Eskişehir Bilecik Tabip Odası (EBTO) üyeleri de yaptıkları açıklamayla kararı kınadı. EBTO Başkanı Hamit Güçlüer, “Bu karar Türkiye demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek. Anayasadan gücünü alan 70 yıllık meslek örgütünü, kendi denetim mekanizmasının ötesinde somut olmayan gerekçelerle ve son dönemde sıkça başvurulan yargı eliyleetkisizleştirme ve suçlu gösterme çabalarını kabul etmiyoruz. Amaç dışı faaliyet yürütmekle suçlanan TTB Merkez Konseyinin tümpolitikaları açıktır, şeffaftır. Tek derdimiz hekimlik değerlerine uymak ve bu değerlerin zarar görmemesidir.Eşitlik, özgürlük, demokrasi, adalet, sağlık yoksa mücadele haktır. Her türlü baskıya karşı susmadık susmayacağız" dedi.

whatsapp-image-2023-12-01-at-15-25-45.jpeg

(ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar