Tunç Soyer'e suikastı emniyet önlemiş

Tunç Soyer'e suikastı emniyet önlemiş
Yayınlanma:
A+ A-
Suç örgütü lideri Taşkın Yorulmaz ve 28 örgüt üyesi hakkında hazırlanan iddianamede, bir örgüt üyesinin 1 milyon TL karşılığı Soyer’e silahlı saldırı yapmayı kabul ettiği bilgisi yer aldı.

İzmir’de bir suç örgütünün elebaşı olduğu öne sürülen Taşkın Yorulmaz ve 28 örgüt üyesi hakkında hazırlanan iddianamede, çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Telefon konuşmalarında, bir örgüt üyesinin "Tunç Soyer’e silahlı saldırı yapmayı kabul ettiği" ve bu olayın gerçekleşme ihtimali üzerine "polisin operasyonla şüphelileri yakaladığı" öğrenildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran 11 kişi, elebaşılığını Taşkın Yorulmaz'ın yaptığını öne sürdükleri suç örgütü tarafından tehdit edildiklerini, zorla kendilerinden borç tahsilatı yapıldığını iddia etti. İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, şikayet üzerine Yorulmaz ile birlikte hareket ettikleri değerlendirilen 28 kişiyi takibe aldı.

Geçen yıl Temmuz ayında 29 şüphelinin yakalanması için harekete geçen polis ekipleri, 'Deniz' lakaplı Binali Camgöz ile Serkan Kurtuluş'un da isminin geçtiği dosyada 9 Temmuz 2021'de düzenlenen operasyonla 27 kişiyi gözaltına aldı.

Şüpheliler suçlamaları reddederken, tutuklu sanıkların tamamı 13 Haziran'da İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

'TUNÇ SOYER'İN KALEMİ KIRILDI' DEDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Yeni Asır'dan Metin Burmalı'nın haberine göre, savcılık tarafından şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamede çete elebaşı olduğu gerekçesi ile 20 ayrı eylemde adı geçen Taşkın Yorulmaz'a toplam 30 ile 150, örgüt üyelerine de 30 ile 100 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası istendi. Savcılık iddianamesindeki detaylar ise dikkat çekti. 

Mahkemeden alınan izinle yapılan telefon dinlemesinde, örgüt üyesi olduğu değerlendirilen şüpheli İ.K. ile M.Ö. arasındaki suikast planı takıldı. Şüpheli İ.K'nın telefon görüşmesinde "Tunç Soyer'in kalemi kırıldı, vurabileceksen" dediği, Ö.M'nin de, "Yanlış anlama bana 2 milyon para versinler bitiririm" dediği ortaya çıktı.

1 MİLYON TL'YE KABUL ETTİ

Sonradan suikasti 1 milyon liraya yapmayı kabul eden Ö.M'nin "Parayı aldıktan sonra güvenli bi' yere bırakırım. Sonuçta gitcez ceza yatcaz ve televizyonlara da çıkcaz, fenomen olcaz yani" dediği öğrenildi.

İzmir polisinin de suç içerikli görüşmenin gerçekleşme ihtimaline karşı operasyon yaparak iki şüpheliyi 'Kamu görevlisine yönelik kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan gözaltına aldığı, Soyer'e karşı bir suikast gerçekleştirileceğine dair delil elde edilemediği için kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği kaydedildi.

SAMSUNSPOR KULÜBÜ BAŞKANI DA MAĞDUR OLARAK DOSYADA

İddianamede, Samsunspor Kulübü Başkanı Robert Yüksel Yıldırım'ın da ismi mağdur olarak yer aldı. Çete üyelerinin kendisine yönelik eylem hazırlığında oldukları sorulan Yıldırım, çete üyelerini tanımadığını ancak kendisine sorulan isimlerden S.S'nin adını duyduğunu söyledi.

2004 yılında devletin özelleştirmesinden bir şirket satın aldıklarını, özelleştirmeden sonra şirkete daha önce taşeron olarak iş yapan S.S'nin firmasından alacaklı konuma geldiklerini aktaran Yıldırım, "Bu borçtan doğan 5-6 milyon dolar alacağımızı aldık. 2017 yılında vefat eden rahmetli kardeşim Mehmet Yıldırım bu şirkette genel müdür olarak çalışıyordu. İcra yoluyla aldığımız bu para için kardeşime 'Sizi yaşatmayız' şeklinde tehditler oldu ancak bunlar sözde kaldı. Davacı ve şikayetçi değilim" diye konuştu.

Öne Çıkanlar