Yoğun bakımdaki mahpus için ATK’ye başvuru yapılacak

Yoğun bakımdaki mahpus için ATK’ye başvuru yapılacak
İHD Siirt Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ekinci, yoğun bakımda tedavisi süren hasta mahpus Mehmet Emin Çam'ın kalp krizinin tekrarlanma riski olduğunu belirtti. Ekinci, Çam için ATK’ye başvuracaklarını aktardı.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ağır hasta mahpuslar listesinde yer alan 72 yaşındaki Mehmet Emin Çam, 24 Mayıs’ta tutulduğu Beşiri T Tipi Cezaevi’nde kalp krizi geçirdi. Batman Bölge Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Çam’ın böbreğinde kist, beyninde de ur bulunuyor. Ayrıca safra kesesi alınan ve günden güne duyma yetisini kaybeden Çam’ın değerlerinin yüksek olduğu, bu nedenle yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi.

Çam’ın hastaneye kaldırıldığı gece hastaneye giden İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi Eşbaşkanı avukat Mehmet Nuri Ekinci, kalbinin sol tarafındaki bir damarı tıkalı olan Çam’ı ne kendilerinin ne de ailesinin göremediğini söyledi. Doktorların hem yaşının ilerlemesinden hem de hastalıklarından dolayı krizin tekrarlanma riski olduğunu belirttiğini söyleyen Ekinci, Çam’ın 2 gün daha yoğun bakımda gözetim altında tutulacağını aktardı.

ATK’YE YENİ BAŞVURU YAPILACAK

Çam’ın daha önce sevk edildiği Batman Araştırma Hastanesi’ndeki heyetin “cezaevinde kalabilir” yönünde görüş bildirmesinden kaynaklı Adli Tıp Kurumu’na (ATK) yapılan başvurunun reddedildiğini dile getiren Ekinci, ATK’ye yeni bir başvuru yapacaklarını aktardı.,

'MAHPUSLAR TEDAVİYE ERİŞEMİYOR'

Devletin kendi himayesi altındaki insanlara bakma yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Ekinci, binlerce mahpusun cezaevinde kalamayacak durumda olduğunun altını çizdi. Ekinci, “Binlerce insan bu durumda ve artık dayanacak güçleri kalmadı. Birçok tutsak tek başına yürüyemiyor, ya gardiyan eşliğinde ya da bir tutsağın yardımıyla görüşe çıkıyor. Beşiri Cezaevi’nde ağız içi arama dayatılıyor. Bunu kabul etmeyen tutsaklar tedaviye erişemiyor. Bu onur kırıcı bir durumdur. Bu yüzden de hastaneye gidemiyorlar. Gitmediği zaman ölüme terk ediliyorlar” ifadelerini kullandı.

'VİCDANIN KANUNUN ÖNÜNE GEÇMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ'

Cumhurbaşkanı kararlarıyla, 28 Şubat davasında hüküm giyen komutanların cezalarının affedildiğini anımsatan Ekinci, şöyle devam etti: “Bu tür kararlar bu güne kadar hiçbiri Kürdü kapsamadı. Maalesef ki cezaevinden cenazeler çıkıyor. Tutukluları ya ölüme yakın çıkarıyorlar ya da cenazeleri çıkıyor. Bu politik bir durumdur. Kanun sadece yasa ve maddelerden oluşmuyor. Kanun aynı zamanda vicdandır. Biz de vicdanın kanunun önüne geçmesini temenni ediyoruz.” (MA)

Öne Çıkanlar