10 Ekim Katliamı'nın 73’üncü ayında katliamın yaşandığı Ankara Garı'nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar katıldı. Yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan anmada “10 Ekim’i unutma unutturma “ sloganı atıldı. 10 Ekim Barış Derneği Başkanı Mehtap Sakinci Coşkun, her ayın 10'unda Gar önünde olmaya devam edeceklerini ve meydana bir anıt dikilmesinde ısrarcı olduklarını söyledi.

LİSTE DAYATMASI

Coşkun, “Türkiye’de hiç bir anmaya etkinliğe uygulanmayan bir sistemle kişi listesi dayatmak suretiyle anmalara engeller konuluyor. Her yıl hayatımızın en kötü gününün yıl dönümlerinde biber gazı, copla baskı ve tehditle karşı karşıya kalıyoruz.  Bu durumu sesimiz yettiğince teşhir etmeye çalışacağız bize uygulanan durum insan haklarına aykırı” şeklinde konuştu. 

10 EKİM AİLELERİNE ŞİDDET

Yaşamını yitiren insanların ailelerine şiddetin katliamın her yıl dönümünde tekrarlandığını söyleyen Coşkun, “Bizden özür dinleneceği, acımıza saygı gösterileceği yerde her yıl uğradığımız psikolojik ve fiziki şiddettin artık bu seneden sonra bizim tarafımızdan kabul görmeyeceğini belirtmek isteriz. Bu zamana kadar çok şey yaşadık. Herkesin 10 Ekim anmasına dair yaşadığı çok şey var. İnsanlar sevdikleri canların yıldönümlerinde burada gösteri olsun diye gelmiyorlar. Bu alanın düne kadar kan koktuğunu biliyoruz, hala kan kokan bu alanda insanların cenazelerinin düştüğü bu alanda, vızır vızır trafiğin işletildiği bu alanda, 6 yılında bir şeyler değişmesi için bu alana geliyoruz” diye konuştu. 

‘DAVAYI KAPATTIRMAYACAĞIZ’

Coşkun, “Geçen aydan bu yana 6 yıldır değişmeyen sistemi düşünüyoruz, bu katliamda insanlar yaşamını boşuna yitirmediler, katliamda insanlar barış mitingine geldiler. Kaosa karşı barışı teşvik ettikleri için katledildiler. Bu saatten sonra da onlar için ne yapabilirsek onu yapacağız. Sesimizi çıkarmamızı, adalet talebimizden vazgeçmemizi beklemesinler. 24 Kasım’da dava devam edecek, salonları dolduracağız. 10 Ekim Katliamı’nı basit dosya gibi kapatmalarına izin vermeyeceğiz.” (MA)