Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 15 Temmuz darbe girişiminin 4'üncü yıl dönümünde 'Kahramanlık Türküleri Konseri'nin düzenleneceği açıklandı.

Bakanlık, 'kara gün' olarak nitelediği 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitirenlere adayacağı konser için seçtiği parçalardan bir tanesi dikkat çekti. Seslendirilecek 'Yine De Şahlanıyor' isimli anonim türkü 12 Eylül Darbesi ile özdeşleşen bir türkü. Cezaevi ve nezarethanelerde mahkumlara yüksek sesle dinletilen ve darbe ile özdeşleşen parçanın 15 Temmuz'da seslendirilecek olması dikkat çekiyor.

Darbenin yapıldığı 12 Eylül Cuma sabah saatlerinden itibaren TRT'den sürekli bir şekilde dinletilen Hasan Mutlucan'ın seslendirdiği parça, 78 kuşağı başta olmak üzere toplumda Askeri Darbenin simgelerinden birisi olarak yer etti.

OSMANLI MARŞLARI AĞIRLIKTA

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, tarihe 'kara gün' olarak geçen 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı hayatlarını ortaya koyan 'demokrasi kahramanları' türkülerle anılacak. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu (Mehter Grubu) ile İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları '15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü' etkinlikleri kapsamında dinleyicileriyle buluşacak. Beykoz Belediyesi'nin iş birliğiyle 14 Temmuz saat 21.00'de 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda düzenlenecek konserin repertuvarında çoğunlukla Osmanlı dönemine ait marşlar çalınacak. Bakanlığın listesi şu şekilde:

"'Yine De Şahlanıyor-Anonim', 'Benden Selam Olsun Bolu Beyine-Anonim', 'Tuna Nehri Plevne Marşı-Beste: Mehmet Ali Bey', 'Uca Dağların Başında-Anonim', 'Asker Olup Vatana Hizmet Eylerem Men-Anonim', 'İzmir’in Kavakları- Anonim', 'Buna Er Meydanı Derler – Anonim', 'O Mübarek Bayrak-Söz: Ekrem Şama / Müzik: Esat Kabaklı', 'Ceddin Deden-Beste: İsmail Hakkı Bey', 'Genç Osman-Anonim', 'Ordunun Duası-Söz: Ali Rıfat Çağatay / Müzik: Muallim İsmail Hakkı Bey', 'Fetih Marşı (Yelkenler Biçilecek)-Söz/Müzik: Yıldırım Gürses'"