CHP milletvekili Kayışoğlu, Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde kurulmak istenen zenginleştirme tesisi ve atık barajını TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayla gündeme getirdi. Köylülerin maden şirketine karşı doğa mücadelesi verdiklerinin altını çizen Kayışoğlu, "Topraklarını, sularını geleceklerini savunuyorlar ve mahkeme kendisinin atadığı 7 kişilik bilirkişi heyetinin raporu oradaki tesisin zararlı olduğuna, eksik olduğuna dair bir husus içermesine rağmen bilirkişi heyeti teknik bilgi sahibiymiş gibi raporun aleyhine gerekçeler yazarak maalesef ÇED raporunun iptali davasının reddine karar verdi hem de alelacele" diyerek tepki gösterdi. 

'30 KİŞİNİN YAŞADIĞI KÖYE 300 JANDARMA GİDİYOR'

Kayışoğlu, Meclis'te çok sayıda hukukçu olduğunu belirterek, "Hepiniz biliyorsunuz eğer bilirkişi raporunda bir eksiklik varsa mahkemenin yapacağı şey nedir? Yeniden bilirkişi heyetine gitmektir ama mahkeme alelacele böyle karar verince insanların adalet duygusu zedeleniyor. Bugün köyden gelen haberlere göre köy abluka altına alınmış, 30 kişinin yaşadığı köye 300 tane jandarma gidiyor. Yazıktır, günahtır" diye sitem etti. 

'ENİNDE SONUNDA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ KAZANACAK'

Kirazlıyayla'da şirketin 35 dönümlük arazide ağaç kesim işlemlerine başladığını anımsatan CHP'li Kayışoğlu, konuşmasını şöyle devam ettirdi:  

"Bilin ki o abluka ancak ve ancak rantiyecilerin vicdanını susturur. Ne Kirazlıyaylalıları korkutabilir ne onları susturabilir ne de bizler gibi her zaman onların yanında olan doğasına, çevresine, cumhuriyetin temel niteliklerine, adalete, hukuka güvenen ve mücadele eden insanları asla ve asla susturamaz ve korkutamaz. Bu mücadele sürecini üstünlerin hukuku değil, eninde sonunda hukukun üstünlüğü kazanacak diyorum."