ABD’li Temsilciler Meclisi Vekili Michael McCaul, koronavirüs (Covid-19) salgını konusunda ‘yanlışları’ olduğunu iddia ettiği Çin yönetimi ve Dünya Sağlık Örgütü’ne soruşturma başlatılması çağrısı yaptı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki Cumhuriyetçi vekillerin başkanlığını yapan McCaul, diğer vekillere yönelik çağrısına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Covid-19 sebebiyle kapalı olan komitenin ilk fırsatta bir araya gelerek Çin yönetimi ve DSÖ'ye inceleme başlatması gerektiğini vurgulayan McCaul, "Komite başkanından (Eliot Engel) Covid-19'un çıkışı ve yayılımı konusunda çift taraflı bir soruşturma yürütmesi talebinde bulunuyorum" ifadesini kullandı.

TRT Haber'in aktardığına göre McCaul, Dış İlişkiler Komitesinin yerine getirmekle yükümlü olduğu ciddi sorumlulukları bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Dış İlişkiler Komitesinin, özellikle salgının ilk günlerinde Çin Komünist Partisinin ve DSÖ Başkanı Tedros'un (Adhanom Ghebreyesus) eylemlerini araştırması gerekir. Çoğu vekilin Cumhuriyetçi meslektaşlarıma katılarak bu soruşturmayı adil ve tarafsız bir şekilde yürüteceğini umut ediyorum. Tarihteki hatalardan ders almazsak, onları tekrar yaşamaya mahkum oluruz.”

ABD'de son 24 saat içindeki kayıplarla birlikte toplam ölü sayısı 58 bin 365'e ulaştı.

Salgın konusunda yetkili kaynaklar tarafından erken uyarılmasına rağmen bunlara kulak asmadığı ve bu nedenle ölümlerin artmasından sorumlu olduğu eleştirilen Trump yönetimindeki ABD, Dünya Sağlık Örgütü ve Çin'i suçlayarak ölümlerden onların sorumlu olduğunu iddia ediyor.