Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, tutuklandı. 
 
Elazığ’da bulanan Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sanal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sosyal medya hesabından yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle rektörlük tarafından açığa alınan Kutum dün sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.
 
Emniyetteki işlemleri tamamlanan Kutum, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye çıkarılan Kutum tutuklandı.
 
TEPKİLER BÜYÜYOR: 'AKADEMİK ÖZGÜRLÜĞÜN DÜŞTÜĞÜ HAL'
 
Kutum’un tutuklanmasına sanal medya hesabından tepki gösteren Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, “Bir tweet nedeniyle tutuklama olur mu? Aslında olmaması gerekir. Ama Kürdistan yazarsanız tutuklanırsınız. Fırat Üniversitesi’nde akademisyen olan Hifzullah Kutum tweet nedeniyle tutuklandı. Söylenecek tek şey var: Yine yeniden ‘Kürdistan’” dedi. 
 
DEVA Partili Cihan Ülsen, sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanan Hifzullah Kutum’un tweet yüzünden değil, “Kürdistan” kelimesinden ötürü olduğunu söyledi. HÜDA PAR’lı Mahmut Şahin de, Kürdistan ifadesinin kullanılmasının başlı başına bir suç olarak değerlendirilmesi ve tutuklamaya gerekçe gösterilmesinin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.

Elazığ Fırat Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü araştırma görevlisi Hifzullah Kutum, sosyal medyada hesabında yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra bugün akşam saatlerinde tutuklandı.

Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Kürdistan paylaşımı yaptığı için akademisyen Hifzullah Kutum’un tutuklanması, akademik özgürlüğün düştüğü halin ve Kürt fobisinin akıl dışı bir duruma savrulduğunun göstergesidir. İfade özgürlüğü demokrasinin en temel kuralıdır biline” dedi.