AKP’li meclis üyesi ve aynı zamanda Plan Bütçe Komisyonu Başkanı olan Tayyar Yetim’in iddiasına göre Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Abide Kavşağı'na yapılacak köprü için açık ihale yerine ‘Davetiye' yöntemi seçildi. Duruma tepki gösteren Yetim, “Samimiyetle çıktığımız yolda ısmarlama, arkadaşlara, eşe dosta Şanlıurfa Belediyesi tarihinde görülmemiş işler yapılıyor. Şimdiki hediye yakın arkadaşlara davetiye usulü ile ihale veriliyor” dedi.

Sözcü’de yer alan haberde 111 milyon 294 bin 986 TL yaklaşık maliyetli işi, davetli 6 katılımcıdan Ohitan İnşaat Mühendislik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, yüzde 5 kırım yaparak 104 milyon 900 bin TL bedelle aldı. İddiaya göre, yaklaşık 2.5 ay önce Akabe Yolu'nda 26 milyon TL'ye ihale edilen köprü ile neredeyse aynı özelliklere sahip bu köprünün davetiye usulüyle 104 milyon 900 bin TL'ye verilmesi tepkiyle karşılandı.

‘KAMUYA AÇIK USULDEN KAÇIP, GİZLİ YAPMASINA ANLAM VEREMİYORUM’

Urfa Büyükşehir Belediyesi AKP'li Meclis Üyesi ve aynı zamanda Plan Bütçe Komisyonu Başkanı olan Tayyar Yetim, “Samimiyetle çıktığımız yolda ısmarlama, arkadaşlara, eşe dosta Şanlıurfa Belediyesi tarihinde görülmemiş işler yapılıyor. Şimdiki hediye yakın arkadaşlara davetiye usulü ile ihale veriliyor. Zeynel başkanın ısrarla kamuya açık usulden kaçıp, gizli yapmasına anlam veremiyorum” paylaşımı yaparak tepkisini dile getirdi.

‘PARTİMİZİN BU TÜR ŞEYLERLE İŞİ OLMAMALI DEDİM’

Haberde iddialarla ilgili olarak  soruları yanıtlayan AKP'li Meclis Üyesi Tayyar Yetim, ihale gündeme geldiğinde Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü, “İşler şeffaf bir şekilde yürümeli” şeklinde uyardığını belirterek şunları söyledi:

“Ben 2009'dan buyana Ak Parti'nin içindeyim. Partimizin bu tür şeylerle işi olmamalı dedim. O zaman bana, ‘Tamam' dedi. Sonra bir baktım ihale davetiye usulüyle yapılmış. 2.5 ay önce Akabe Girişi'nde şuan ihale edilen köprüyle neredeyse aynı özelliklere sahip bir köprü 26 milyon TL'ye açık ihaleyle verildi. Hadi maliyetler yüzde yüz arttı 52 milyon oldu diyelim. Hadi 3 milyon da farkını ekledik diyelim. 55 milyonluk işi 110 milyon TL'ye, yani iki katı bedelle, davetiye usulüyle verilmesini kabul etmem mümkün değil” ifadesini kullandı.

‘AÇIK İHALE YAPILSA DAHA DÜŞÜK BEDELLE VERİLECEKTİ’

Yetim, “İhale sonrası Başkan ile tekrar görüştüm, ‘Bu yanlıştan dönün. İhale iptal edilip, açık ihale şeklinde yenilensin' dedim. Ama, bana net bir cevap vermedi. Oysa, açık ihale şeklinde yapılsa çok daha düşük bir bedelle verilecekti. Böylelikle hem belediyemiz, hem kentimiz, hem ülkemiz zarara uğrayacak. Ben de bunu önlemek ve partime zarar verildiğini de düşündüğüm için kızdım ve tepkimi sosyal medyan dile getirdim. Eğer yanlıştan dönülmezse konuyu yargıya taşıyacağım” vurgusu yaptı.