Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği Genel Kurul açılışında konuştu. Bakan Albayrak, "Kaynaklarımızı en verimli alanlara yönlendirelim. Bankalar krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamalı" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 63'üncü Genel Kurulu'nun açılışında konuştu.

Aldığımız önlemler sonucunda normalleşmeye en hazır giren ülkelerden olduk. Haziran'a ilişkin öncü rakamlar toparlanmaya ilişkin pozitif işaretler verdi" diyen Albayrak, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlü bir şekilde görüldüğünün altını çizdi.

Yurt içi talepte ve beklentilerde iyileşmenin net bir şekilde gözlemlendiğini belirten Albayrak, "Çalıştığımız istihdam paketi toparlanmaya destek verecek. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 280 milyar TL'yi aştı" diye konuştu.

İhracatta toparlanmanın başladığını ifade eden Albayrak, Türkiye'nin bu süreçten V şeklinde bir toparlanmayla çıkacağını sözlerine ekledi.

BANKACILIK SEKTÖRÜNDE KUR RİSKİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Bankacılık sektöründe görünümün sağlıklı olduğunu ve kur riskinin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Albayrak, "Türkiye ekonomik bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu süreçte ilk hedefimiz finansal altyapıyı güçlendirmek. Bu süreçte ikinci hedefimiz cari dengeyi güçlendirmek" dedi.

Albayrak, söz konusu değişim sürecinde bankaların eski alışkanlıklarından kurtulmaları gerektiğini ve "kalkınma hedefleriyle uyumlu bankacılık beklediklerini" söyledi. Bankalardan milli bir şuur ile hareket etmelerini bekliyoruz." diyen Albayrak, "Kaynaklarımızı en verimli alanlara yönlendirelim. Bankalar krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamalı" dedi.

BANKALAR YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLEMELİ

Bankaların yerli üretimi desteklemesi gerektiğinin altını çizen Albayrak, "Türkiye'de üretim kapasitesi olan ürünlerin tamamı Türkiye'de üretilmeli. Yerli üreticilerle tüketici finansmanı paketleri yapmamız lazım" dedi. Kredilerin spekülatif işlemlerde kullanılmaması konusunda hassas olunması gerektiğini dile getiren Albayrak, "Aktif rasyosunu tutturmak için ihtiyacı olmayanlara kredi verilmemeli. Bankalar düzenlemelerin ruhuna uygun hareket etmeli. Bankaların değerleme şirketlerini baskı altına aldığını duyuyoruz" dedi.

"Ticari krediler vadesinden önce geri çağrılmamalı" diyen Bakan Albayrak, müşteri şikayetlerinin titizlikle takip edilip çözülmesi gerektiğini belirtti. Bakan, yeniden yapılandırmaların hızlandırılması gerektiğini söyleyerek, "Bankaların varlık yönetim şirketi çalışmasını takip ediyoruz. Şeffaflık olursa varlık yönetim şirketi çalışmasına devlet destek verir" dedi.

Albayrak'ın konuşmasının tüm metni şöyle: 

Normalleşme süreci dönemi özellikle en başında bankacılık sektörümüzde böyle bir toplantıda buluşmayı önemli görüyorum. Zamanlaması itibariyle genel kurul pandemi nedeniyle ertelenmiş olsa da normalleşmeye denk gelmesi iyi bir tesadüf oldu. 

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile mücadelede alınan önlemler sayesinde normalleşmeye en hazır ekonomik açıdan en az hasarla giren ekonomi olduk. Piyasa ve ekonomide toparlanmayı en hızlı sağlamak için tüm paydaşlarla çalışmaları sürdürüyoruz. 

Covid-19 öncesine yönelik göstergeler büyüme yılın ilk çeyreğinde son dönemde yüzde 4,5 üzerinde gerçekleşeceğini, sonraki dönemlerde de bu eğilimin devam edeceğini işaret ediyordu. İkinci çeyrekte olumsuz ekonomik görünüme rağmen haziran önce rakamlar toparlanmaya ve güvende iyileşmeye yönelik pozitif işaretler vermeye başladı. Bu gelişmede ekonomik altyapının ve sağlık sisteminin güçlü olması salgının etkilerini önlemeye yönelik tedbirlerin alınması Türkiye'de genel karantina uygulanmaması firmaların ta kapasite olmasa da üretim ve ihracata devam etmesi mayısta normalleşmenin yapılması etkili oldu.

54,9 olan tüketici güven endeksi mayısta 62,5 reel güven endeksi yükseldi ekonomi güven endeksi nisanda 51,3 mayısta 61,7 PMI 33,4 iken mayısta 40,9 TCMB para politikası ve güçlü faiz indirimi yanı sıra kamu bankalarını düşük faizle verdiği kredilerle reel sektörü desteklemesi kredi büyümesi güçlü seyrine devam etti.

Özel bankaların da katılmasıyla iktisadi faaliyetteki toparlanmayı güçlü görmeye başlıyoruz. İvme kazanan kur etkisinden arındırılmış kredi büyümesi yüzde 27,3 seviyesinde gerçekleşti. Ticari kredilerin yılı 27,4 yurt içi talep ve beklentilerde iyileşmenin pozitif yönde gözlendiği ortaya çıkıyor.

Normalleşmenin hız kazanmasıyla tedbirlerin etkisiyle kamu bankaların öncülüğünde konut ticari taşıtlar çeşitli sektörlere yönelik kampanyalarla üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni istihdam paketi ekonomide iyileşmeyi desteklemeye devam edecek.

Düşük maliyetli konut kredisi son 133 bin başvuruyu geçti. Şu ana kadar 101 binin üzerinde 25 milyar liralık tahsis edildi. Pazar ve talep daralmaları sınırlardaki önlemler ihracat 10,8 artış kaydetti.Nisana göre haziran ayının ilk 21 gününde ihracatımız bir önceki yılın haziranına göre yüzde 24,6 artış gösterdi. Trendin güçlü şekilde devam ettiğini gösteriyor. Avrupa PMI rakamları ticari ortaklarımızda da toparlanmanın sürdüğünü göstermesi ihracatta da toparlanmanın başladığını gösteriyor.

Ertelenmiş talebin devreye girmesi ve  alınan tedbirlerle birlikte Türkiye'nin 'V' şeklinde toparlanmayla çıkarak kısa zamanda potansiyel büyümesine yakınsamasını bekliyoruz. Büyüme trendine baktığımızda ihracatın yüksek katma değerli üretime dayalı modeli hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Özellikle pandemi döneminde verdiğimiz refleksleri çağrıda bulunmak istiyorum pandemi açıklarını kapatacak dönemdeyiz. Yüksek aktif kalite karlılık sağlıklı görünüme sahip 2020 nisan itibariyle yıllıklandırılmış özkaynak karlılığı 11,3 sermaye yeterlilik rasyosu 18,6 ile yüzde 8 olan yasal asgari sınırın oldukça üzerinde. 

Türkiye ekonomi değişim ve dönüşüm sürecinden geçiyor. Yeni dönem iki temel hedef var finansal istikrar ve güvenliği güçlendirmek. Finansal ve ekonomik altyapısını güçlendirmek ikincisi yüksek katma değerli üretim yoluyla ihracatın istihdam yoluyla artış sağlayarak cari dengeyi güçlendirerek sağlam temelller üzerine ekonomi inşa etmek.

Değişim sürecinde bankalar olarak nasıl devlet olarak bazı şeyleri değiştiriyorsak bankacılık sektörü bankaların bazı eski alışkanlıklardan kurtulması ve kabuk değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Kalkınma hedefleriyle daha uyumlu bankacılık yapmanızı bekliyoruz.

Bunu yerine getirirken aldığınız kararlar sosyal toplumsal refahını etkiliyor milli bir şuurla hareket etmenizi bekliyoruz. Ülkenin menfaati için topladığınız yerli üretimin ve ihracatın finansmanına istihdam oluşturucu alanlara yönlendirmelisiniz. Kısa vadeli karlılık için uzun vadeli bakmıyorlar. Hızlı şekilde ülke kaynaklarını farklı manalarda kullanayım motivasyonuyla hareket edilmemeli. En verimli nerede kullanılacaksa o alanda kullanılmalı kaynaklar. Ülke zenginleştikçe en önce kazanacak sektör bankacılık sektörü.

Bir çok farklı sektörde yatırımcıları yönlendirecek kalitede uzman ekipler ve reel sektörü de eğitecek yönlendirecek yön verecek ekipler oluşturmak lazım. Krediyi sağladık yatırımcıyı kendi haline bırakıyoruz. Bırakmamamız lazım fizibilite aşamasında projeleri takip etmemiz lazım. Ortaksınız takip etmelisiniz. Kredi sattım tamam o kredilerin başarı geri dönmesi yatırımın başarılı olması tüketimde ithal yerine yerli ürünleri geçirecek sektörlere destek olunmalı. Masanın en önemli tarafı sizsiniz. İthalatçı firmalar eski sisteme geri döneriz zannediyor

Alternatif senaryolar detaylar mümkün. Çalıştıkça alternatif üretiliyor yerli üreticilerle tüketici finansmanı anlaşması yapmanız lazım. Yerli üretim için destek sağlaması lazım amacına uygun kredi kullanıldığından emin olmanız için denetim mekanizmaları kurmanız takip etmeniz lazım. 

Finansal istikrarı tehdit eden spükelütif alanlarda kullanılmaması için denetim yapmanız lazım. Finansal ekonomik güvenliğin karşısında görülmedik seviyede devletin piyasa gözetim kabiliyetine ulaştı. İlgili kurumlar finansal ve istikrarı tehdit edecek her yeye karşı teyakküzda ve bunu yapabilecek güce sahip.

Türkiye çok güçlü altyapıya kavuştu. Aktif rasyo düzenlemesinin etrafından dolaşmak ve rasyoyu tutturmak için işlemler duyuyoruz. Bunlardan kaçınmak lazım. Düzenlemelere samimiyetle uygulamak yazım. bazı bankalar koordine olmuşlar ve değerleme şirketlerini baskı altına alıyorlar. Almamak lazım.  Onları yönlendirecek bağımsızlıklarına zarar verecek davranışlardan kaçınmak lazım. Uzun vadeli müşteri ilişkilerine odaklanmak lazım. Müşterilerin hassasiyetlerini dinleyelim kredi geri ödemelerinde kolaylık sağlanmalı.

Faiz artırmadan firmaların likidite yönetimlerini zorlaştırmadan ekonomik aktiviteye zarar vermeden bu süreci yönetmek lazım.

Bu dönemde empatinin daha yoğun şekilde sergilenmesi gereken günler. Çalışanlarınıza müşteri memnuniyetine ve sadakatine dahayı performans hedeflerini getirin. BDDK yeni çalışma başlattı. Enerjide yapmıştık ve ödül-ceza mekanizması oluşturmuştuk. Bizim de pozitif destek vereceğimiz yapı oluşturmak lazım. Birbirinizle rekabet bu anlamda pozitif ayrışacak. Başarılı uygulayan bankalar pozitif ayrışacak. Müşteri şikayetlerini titizlike takip etmek çözmek lazım.

Yeniden yapılandırmaları hızlandırmalısınız. Sorunları ötelemek yerine ödeme gücüne uygun yapılandırma oluşturmalısınız. Elinizden geldiğince adaletli destek oluyorsunuz ama hızlanmalıyız. Sorunlu şirketlere ait kredilerin aktarıldığı tek elden tasfiye edildiği tüm bankaların ortak olacağı varlık yönetim şirketi hazırlığı yürüttüğünüzü biliyorum. Tüm paydaşların kazandığı etkin ve hızlı çalışan model ortaya koyabilirseniz biz de devlet olarak bu yapıya tüm desteği sağlarız. Hep birlikte üzüm yiyelim amacımız bu sezon başladı bu adımları atmamız lazım.

Net ve şeffaf şekilde düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Bu çerçevede ortaya koyulan tüm yaklaşımlar her adımın destekçisi olacağımıza ben buradan söz veriyorum. Amacımız, bankacılık sektörünü bir üst lige Türkiye ile birlikte çıkarmak için hareket etmek.