'Almanya barut fıçısının üzerinde duruyor'Artı Gerçek

Prof. Dr. Burak Çopur, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri harekatının Almanya’da yaşayan Kürt ve Türk kökenli yurttaşlar arasındaki gerginliği tırmandırabileceğini söyledi.


Süheyla KAPLAN


Almanya’nın Dortmund kentinde IUBH (Uluslarası Üniversite) adlı özel üniversitede Siyaset Bilimci ve Türkiye Uzmanı Prof. Dr. Burak Çopur, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri harekatının Almanya’da yaşayan Kürt ve Türk kökenli yurttaşlar arasındaki gerginliği daha tırmandırabileceğini söyledi.

Çopur,  Alman Haber Ajansı’na (dpa) verdiği demecinde “Türk ve Kürt kökenli vatandaşlar Almanya’da barut fıçısının üzerinde duruyor. Türkiye’deki politik gelişmeler izole edilemez ve bu gelişmeler Almanya’da yaşayanlara da yansıyacaktır” dedi.

ÇATIŞMA TIRMANABİLİR

Çopur, TSK’nın Kuzey Suriye’ye operasyonu devam ettiği müddetçe Almanya’da yaşayan Türk ve Kürtler arasındaki çatışmanın büyüyeceğini ve gerginliğin artabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Kürt sorunun Türkiye’de çözülemeyen bir ‘kimlik” sorunu olduğunu belirten Çopur “Almanya’daki Türk Toplumu islamcı ve milliyetçi  çevreler tarafından belirlenmektedir. Ankara yurtdışındaki lobi örgütleri ve sosyal medya aracılığıyla Kürt kökenli vatandaşlar ve farklı düşünenler üzerinde baskı uygulamaktadır. Erdoğan rejiminin savaş propagandası Türk medyası ve sosyal medya aracılığıyla buradaki Türk ve Kürt Toplumunu anında alevlendirmektedir” dedi.

BAĞLANTILI HABERLER