Dün tamamlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ardından asgari ücrette yapılacak güncellemeyi bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan duyuruldu. 

ASGARİ ÜCRET 5.500 TL

Komisyon üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücretin 5.500 lira olduğunu açıkladı. Erdoğan, "Bakanlığımız talimatımızla komisyonu topladı. Bakanlığımızın görüş ve anlayış birliği içinde yürüttüğü çalışmada yeni rakam belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5500 lira olacaktır. Devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir." diye konuştu. 

ERDOĞAN YANLIŞ AÇIKLADI 

Açıklama sırasında ilginç bir olay da yaşandı. Erdoğan asgari ücrete yapılan zam oranını önce yüzde 25 olarak duyurdu. Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in kulağına fısıldayarak yanlışı belirtmesi üzerine Erdoğan zam oranını yüzde 30 olarak düzeltti.

ASGARİ ÜCRET ZAMA RAĞMEN AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

Açıklanan zam TÜRK-İŞ'in açıkladığı açlık sınırının altında kaldı. TÜRK-İŞ'in geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı haziranda 6 bin 391 TL'ye, yoksulluk sınırı ise 20 bin 818 TL'ye yükselmişti.

2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.