Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) verilerine göre, Türkiye 45,6 saat ile Avrupa ülkeleri arasında haftalık ortalama çalışma saatinin en en uzun olduğu ülkeler sıralamasında birinci.

Fransa, Almanya, Belçika ve İtalya gibi Avrupa Birliği'nin en eski üye ülkelerinde ortalama çalışma saati 36 saati bulurken, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde ortalama 39 saat çalışılıyor.

İşçilerin çalışma haklarının sıklıkla gündeme geldiği Danimarka'da ise, ortalama çalışma saati 32,4. Ancak ülkede isçilerin sağlığı için resmi çalışma saatlerinin 30 saate düşürülmesini tartışılıyor.

OECD'nin rakamları, ülkelerin çalışma saatlerinin yasal sınırını yansıtmıyor.

Örneğin Türkiye de İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresinin yasal sınırı 45 saat.

İngiltere’de ise çalışma süresinin yasal sınırı 48 saat olarak belirlense de OCED’ye göre İngilizler haftada ortalama 36,5 saat çalışıyor.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİ VERİMLİLİĞİ DÜŞÜRÜYOR

Türkiye'de son yıllarda ortalama çalışma saatleri düşse de Türkiye Avrupa'da saat bazında en uzun çalışıldığı ülkelerin başında geliyor. Uzmanlara göre bu durum verimliliğin düşmesine neden oluyor.

Çalışma süresi ve fazla çalışma sürelerinin sınırlandırılmasının, işçilerin sağlığının ve genel olarak istihdam olanaklarının korunması açısından önem taşıdığı düşünülüyor.

Bu haber ilk olarak Ekim 2018 tarihinde yayımlanmıştır. Güncellenen veriler 2020 yılına aittir.