İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "karayollarında toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılamaz" kanun maddesini bozmasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a "Bisikletle işe git bakalım" diyerek hedef alması üzerine AYM üyelerinden Prof. Dr. Engin Yıldırım Soylu'ya cevap verdi.

Twitter üzerinden bir mesaj paylaşan AYM üyesi Prof. Dr. Engin Yıldırım, Anayasa'nın 138. maddesini paylaştı.

Anayasanın söz konusu maddesinde yargı bağımsızlığı işleniyor ve hiçbir siyasi makamın veya kişinin yargı makamlarına ve yargıçlara emir ve talimat vermeyeceğini belirtiliyor.

Prof. Dr. Yıldırım, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Madde 138- Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.

Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez."

Prof. Engin Yıldırım, ayrıca "Bisiklet maceram" notunu ekleyerek bisikletle çekilmiş iki fotoğrafını da paylaştı.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesi'nin "karayollarında toplantı ve gösteri düzenlenemez" kararını iptal etmesi üzerine, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a "Anayasa Mahkemesi karar veriyor. FETÖ'cüler girsin, PKK'lılar girsin ne olacak. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na buradan söylüyorum. Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" demişti. (HABER MERKEZİ)