Bergama'da üç kadın işçi direnişteArtı Gerçek

Belediye işten çıkarmalara “performans düşüklüğünü” ileri sürürken, kadınlar, sendikalarını değiştirmeme konusunda direnç gösterdikleri için işten çıkarıldıklarını söylüyor


AKP’li İzmir Bergama Belediyesi’  üç işçi kadını 'performans düşüklüğü gerekçesiyle işten çıkardı. İşçiler ise işten çıkarılma nedeninin sendika değişrime baskısı olduğunu ifade ediyorlar. 

İşten 7 Şubat’ta çıkarılan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi Nazlı Deniz Tan, Alev Çakır ve Gonca Çetin 10 Şubat’ta “İşimizi İstiyoruz” yazılı yeleklerle belediyenin önünde eyleme başladı.

ZORUNLU İZİNE ÇIKARDILAR

Alev Çakır, sendika değiştirme konusunda kendilerine baskı uygulandığını ifade ederek, “Sendikalarımızı değiştirmeyeceğimiz konusunda hemfikir olduk ve böyle bir duruş sergiledik. Fakat duruşu mevcut yönetim pek hoş karşılamadı. Bizleri birikmiş yıllık izinlerimizi kullandırmak suretiyle zorunlu izne çıkardılar. Benim 18 gün yıllık iznim vardı. Hepsini kullanamayacağımı 5 yaşında bir çocuğum olduğunu ve kışın çok hasta olduğunu o zamanlar da kullanmak istediğimi söylediğimde o zaman bakarız hal çaresine deyip beni zorla izne çıkardılar. İşlerin yoğunluğundan dolayı iznimi imzalamayan birim müdürüm hakkında da soruşturma başlattılar. Bu duruşumuzun arkasında duran ve bizi destekleyen herkese göz dağı vermeye çalıştılar” dedi.

İzin sonrası çalıştığı yerde başka birisinin olduğunu gören  Çakır, “Kendimi sandalyesi, masası, bilgisayarı olmayan bir bekleme koltuğunda buldum. Bir süre burada beklememi ve uygun bir pozisyon açıldığında beni oraya alacaklarını söylediler. Bir hafta sonra Ak Parti Yönetimi tarafından tamamen sürgünler için kurulmuş ve gerçek anlamda bir işlevi olmayan arşiv müdürlüğü diye bir birime atandım.

'RANDEVU TALEBİME CEVAP ALAMADIM'

“Ben burada göreve geldikten bir süre sonra Arşiv Müdürlüğü’nü aktif hale getirmeye çalıştım. Bu iş diğer belediyelerde nasıl yapılıyorsa araştırdım ve bu konuda çalışmalar yürüttüm. Belediye Başkanı ile bir görüşme sağlamak istedim fakat bir ay boyunca randevu talebime cevap alamadım.

“Ardından İnsan Kaynakları Müdürü’ne gittim. Kendisi bana ‘Bu işi yapmak senin görevin değil, biz sana gerekli bilgiyi veririz’ dediler. Bırakın başkanı bir personel olarak başkan yardımcısıyla bile görüşemedim.5 Şubat 2020 iş akdimin feshi ile ilgili bir yazı gönderdiler. Bu karar siyasi bir karardır. Sendikamızı değiştirmemekte kararlı olduğumuzu görünce de bizi işten çıkarttılar.”

FAAL OLMAYAN YERE ATADILAR

Hasta Yakını Konuk Evi Birimi’nde çalışan ve  işten çıkarılan Gonca Çetin ise, “Bir önceki dönem belediye başkanı Mehmet Gönenç’in tamamlayıp bitirdiği ve hizmete açılan bu birim yeni gelen yönetimle henüz faaliyete geçmemişti, faal dışıydı. Görevim orayı sabah açıp akşam kapatmaktı. Yanımda bir arkadaşla çalışıyorduk, o halen görevine devam ediyor."

“Onların tabiriyle ruhsat sıkıntısından dolayı oranın faaliyete geçmeyeceği söylendi. Faal olmayan bir yerde benden faal olmam beklendi. Performans düşüklüğünden dolayı iş akdim fesh edildi. Biz onların istediği sendikaya geçiş yapmadık Anayasal hakkımız olan istediğimiz sendikada kalma direncimiz olduğu için şahsım adına bunun ideolojik bir karar olduğunu düşünüyorum. Onlarla aynı davada değilim, onların ve benim davam çok farklı.”

31 Mart seçimleri öncesinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nde personel olarak çalışan ve mazbata alımından sonra 10 Mayıs tarihinde Tebligat Dağıtım Personeli olarak görevi değiştirilen Nazlı Deniz Tan da, görev değişikliğine yakın çevresi ve belediye çalışanlarının tepki gösterdiğini ifade etti:

“Bir kadın da yapabilir o görevi ancak daha evvel yapmış olduğum görevlerle hiç bir ilişkisi olmayışı bu verilen göreve karşı bir tepki doğurdu. 13 Mayıs Pazartesi günü görev yerimi İcra Tebligat Servisi Personeli olarak değiştirdiler. Ardından zorunlu izne çıkarıldım ve tüm izinlerimi bitirdiler. Arada yaşadığımızı mobbingler ve baskı altında olmamız da işin görünmeyen kısmı.”

SOYER'DEN DESTEK

Eylemdeki kadınları İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, ziyaret ederek, destek mesajı verdi. Soyer üç işçi kadının mücadelesinde haklı olduklarını ifade ederek, “Siz hukuki sürecinizi başlatın, ben yanınızdayım, sizi asla bırakmam” dedi.(Ege Bakış)


 

BAĞLANTILI HABERLER