İzmir Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu (Buca Cezaevi), 62 yılın ardından kapatıldı. Cezaevinde bugüne kadar 600 bin hükümlü ve tutuklu kaldı.

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan, 1956 yılında yapımına başlanan ve 1959 yılında açılan Buca Cezaevi, 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.9’luk deprem sonrasında hasar almıştı. Depremin ardından cezaevinde bulunan mahkumlar, farklı cezaevlerine nakledilmişti. 62 yıllık cezaevi, mahkumların nakledilmesinin ardından 17 Mayıs tarihinde resmen kapandı.

Buca Cezaevi 21 Eylül 1995'te 3 siyasi tutsağın öldürülmesi, 19 Aralık 2000'de gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş Operasyonu' ile 3 devrimcinin öldürülmesi, ölüm oruçları ve hak ihlalleri ile gündeme gelen belli başlı merkezlerden biriydi. Cezaevi katliamından sonra burada bulunan siyasi mahpuslar F Tipi cezaevlerine zorla nakledilmişti.

İnşa edildiği dönemde Bayrampaşa Cezaevi ile birlikte Türkiye’nin en büyük iki ceza infaz kurumundan biri olan Buca Cezaevi, bin 300 kişilik kapasitesiyle faaliyete açılırken, ilerleyen dönemlerdekapasitesi 3 bin kişiye yükseltilmişti. 

Buca Cezaevi’nde birçok Yeşilçam filmi de çekildi. Bu filmlerden bazıları ise Orhan Gencebay ve Necla Nazır’ın oynadığı “Ben Doğarken Ölmüşüm” filmi ve İrfan Atasoy ve Hamiyet Yankı’nın rol aldığı “Susuz Yaz” filmi oldu.