Remzi BUDANCİR


POLİTİKA - Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T), Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP), AZADİ İnisiyatifi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) ve Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) tarafından oluşturulan 'Kürdistan Seçim İttifakı' bileşenleri HDP Diyarbakır İl örgütünü ziyaret etti. Heyeti HDP Eş genel Başkanı Pervin Buldan, görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş başkanı Ahmet Türk ve DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk karşıladı.

"KÜRT HALKININ KAZANIMLARI AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR ADIMDIR"

Görüşme öncesi açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 24 Haziran seçimlerinin hem Türkiye hem de Kürtler açısından önemli olduğunu söyledi. "Kürt halkının kaderini belirleyecek bir seçimle karşı karşıyayız" diyen Buldan, şöyle konuştu:

"Seçimlerde özellikle Amed gibi bir yerde Kürdistani partiler ile bir araya gelmenin, görüşmenin çok anlamlı olduğunu özellikle belirtmek isterim. Son yıllarda Kürt halkının kazanımlarına yönelik, Kürt halkının siyasetin dışına atılmaya çalışıldığı bir dönemde böylesi bir birlikteliği Kürt halkının gelecekteki yaşamına ve kazanımlarına ilişkin önemli bir adım olarak görüyoruz. 24 Haziran seçimleri başta Kürtlerin ve Türkiye toplumunun, Türkiye halklarının kaderini değiştirecek bir seçimdir. Dolayısıyla burada bir arada, birlikte olmak, geleceğimizi tartışmak, geleceğimize yön vermek açısından yapacağımız görüşmenin önümüzdeki yüz yılların belirlenmesine vesile olacağı bir toplantı olacağını ifade etmek istiyorum."

“3 AY ÖNCE ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

PSK Genel Başkanı Mesut Tek, Kürdistani partiler olarak bir tutum belirlemek için yaklaşık 3 ay önce çalışmalara başladıklarını söyledi. Kürdistani ittifak adıyla 2 Mayıs günü üzerinde anlaşmaya vardıkları metni kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Tek, "Demokrasi ve özgürlük mücadelesi anlamında önemli olan 24 Haziran’da da en geniş ittifakı sağlamaya çalıştık. Bu yöndeki çalışmaları sonuç alana kadar devam ettireceğiz ve Kürtler tarihinde ilk defa geniş bir uzlaşıya varacaklar" dedi.

"İNCE'NİN YOLU AÇIK OLSUN"

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gazetecilerin Muharrem İnce'nin adaylığına ilişkin sorusunu da yanıtladı. “CHP'nin iradesine saygı duyuyoruz” diyen Buldan, "Yolları açık olsun. İlk turda kendi adayımızla kazanacağımıza inanıyoruz. 2. tura kalınırsa da bizim adayımız kalacaktır” dedi.

Basına kapalı devam eden görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapıldı. Kürdistani partilerin girişimini önemsediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Ziyaretten memnuniyet duyduk. Heyetin ilettiği talepler bizim de taleplerimizdir. Bu talepleri önemsiyoruz. En kısa zamanda cevap vereceğiz. Elimizden gelen çabayı gostereceğiz" dedi. (ARTI GERÇEK)