İran’da Coronavirus ile mücadele konseyi üyesi Mesut Merdani, ülke genelinde şu ana kadar 18 milyon İranlının virüse yakalandığını açıkladı.

İran Coronavirus ile mücadele konseyi üyesi Mesut Merdani, sonbahar mevsiminde influenza salgını ile Coronavirus salgınını birlikte yaşayacaklarını belirterek, “Bu yılki sonbahar mevsimi diğerlerinden çok farklı olacak. Her yıl yaşadığımız influenza salgını, bu kez Coronavirus ile birlikte olacak” dedi.

Coronavirus'ten ancak sağlık protokollerine uyarak korunabileceğini belirten Merdani, “Eğer sonbahar mevsiminde daha kötü bir tablo ile karşılaşmak istemiyorsak, şimdiden 60 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan hastalar üzerine yoğunlaşmalı ve onların virüse yakalanmalarını engellemeliyiz” dedi.

İran nüfusunun yüzde 20'sinin Coronavirus'e yakalandığını söyleyen Merdani, “Bir bölgede Coronavirus'e yakalananların yüzdesini almak için antikor testlerini kullanıyoruz. Biz bunu ülke genelinde uyguladık. Şu ana kadar 18 milyon İranlı Coronavirus'e yakalandı” dedi.

İran'da Coronavirus nedeniyle bugüne kadar 11 bin 260 kişi hayatını kaybetti.(HABER MERKEZİ)