Coronavirus sonrası işsizlik, açlık kıskacı: Kentten köye dönüş başladıArtı Gerçek

Coronavirus salgını sonrası işsiz kalanlar, doğdukları kırsal bölgelere dönerek, tarım ve hayvancılık yapmaya başladı.


Coronavirus (Covid-19) salgını sürecinde işyerlerinin kapatılması ve yaşam alanlarının kısıtlanmasıyla birlikte kentlerde yaşayan birçok kişi köyleri ve kırsal mahallelerine dönüş yaptı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı kırsal mahalleler de söz konusu dönüşün yaşandığı mahalleler arasında bulunuyor. Özellikle son aylarda kente bağlı mahalle ve mezralardaki nüfus artışı dikkat çekiyor. Kente bağlı Yuvacık (Hêlîn) Mahallesi’ne son aylarda çoğu genç 100’e yakın kişinin geri dönüş yaptığı, tarım ve hayvancılık yapmaya başladığı öğrenildi.   

'MECBURİYETTEN KENTE ÇALIŞMAYA GİTMİŞTİM'

Mezopotamya Ajansı’ndan Fethi Balaman’ın haberine göre 4 yıl önce gittiği İstanbul’daki bir iş yerinde garsonluk yaparken, salgınla beraber mahalleye dönen gençlerden biri olan Şahabettin Baran, “Doğup büyüdüğümüz köyde daha önceleri hayvancılık ile uğraşıyorduk. Uzun bir süre hayvancılık yaptık. Ancak onca emek verdiğimiz bu işten gelirler, giderleri ancak karşılıyordu. Dağlık bir bölge olduğu için çiftçilik az yapılıyor burada. Hayvancılıkta giderlerin yanı sıra yoğun bir şekilde gerçekleşen kurt saldırıları bizi etkiliyordu. Tüm bunlar birleşince mecburen köyden şehre çalışmaya gittim” sözleriyle mahalleden ayrılış sürecini anlattı. 

'ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİ KAPANINCA ORTADA KALDIK, 70 GENÇ KÖYE DÖNDÜK'

İstanbul’da çalıştığı sırada salgının ortaya çıktığını anımsatan Baran, “Salgın başlayınca çalıştığım iş yeri kapandı. İş yeri kapanınca güvencesiz bir şekilde ortada kaldık. Kira, yemek, su, elektrik, doğalgaz parasına bir ayda bile yetişemedik. Hem ekonomik hem de sağlık için köye geri dönüş yaptık. Sadece ben değil 70’e yakın genç köye döndü” dedi.

KÖYE DÖNÜŞ ÇAĞRISI

Mahalleye döndükten sonra, arıcılık ile uğraşmaya başladığını kaydeden Baran, bu işi ilk defa yapmasına rağmen, iyi bir verim beklediğini kaydetti. Şu an yaptığı işten memnun olduğunu dile getiren Baran, bir daha mahalleden çıkmama kararlığında olduğunu söyledi. Baran, hem ekonomik hem sağlık hem de psikolojik açıdan rahatladığını kaydederek, mahallelerinden ayrılanlar için köye dönüş çağrısı yaptı.

BAĞLANTILI HABERLER