Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, kripto para yönetmeliği için, “Kripto varlıklar ile alakalı düzenleme, ülkemizin içinde bulunduğu yönetim anlayışının tipik bir göstergesidir. Bunu 4Y ile özetleyebiliriz: Yaptım olduculuk, yasakçılık, yoksullaştırma ve yalnızlaştırma” dedi.

Yayımlanan kripto para yönetmeliğine DEVA Partisi sert tepki gösterdi. Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Dalgın, "teknolojiyle bilek güreşine girenlerin kaybetmeye mahkum olduğunu" vurguladı.

‘YAPTIM OLDUCULUK, YASAKÇILIK, YOKSULLAŞTIRMA VE YALNIZLAŞTIRMA’

Dalgın, yaptığı yazılı açıklamada 4Y'yi şöyle tanımladı:

"Kripto varlıklar ile alakalı düzenleme, ülkemizin içinde bulunduğu yönetim anlayışının tipik bir göstergesidir. Bunu 4Y ile özetleyebiliriz: Yaptım oldu’culuk, yasakçılık, yoksullaştırma ve yalnızlaştırma. Teknolojiyle bilek güreşine girenler kaybetmeye mahkumdur.  Yaptım oldu’culuk: Karar kimseye danışılmadan alınmış, bir geceyarısı bildirisi ile ilan edilmiştir. Yasakçılık: Yeni teknolojinin imkân ve riskleri değerlendirilmek yerine toptan bir yasaklama yapılmıştır. İktidar bir kez daha yeni gelişmeleri ülkemiz için bir fırsat olarak kullanmak yerine bunlara set çekmeyi tercih etmiştir. Unutmayalım ki, teknolojiyle bilek güreşine girenler kaybetmeye mahkumdur. Yoksullaştırma: Türkiye’nin yepyeni ‘unicorn’lar çıkarabileceği bir alan olan finansal teknoloji sektörünün önü biraz daha tıkanmıştır. Yarının kalkınması ve istihdamının dinamosu olacak girişimcilerimize çok yanlış bir sinyal gitmiştir. Yalnızlaştırma: Yapısı itibariyle küresel bir mesele, Türkiye içinde, yasaklarla çözülmeye çalışılmaktadır. Ülkemizin uluslarlarası platformlarda yalnızlaşması derinleşmektedir.”

‘SLİKON VADİSİNE BÜYÜKELÇİ ATAYACAĞIZ’

“Milletimiz özgür, zengin ve dünyayla entegre bir ülkede yaşamayı hak ediyor” diyen Burak Dalgın, partisi’nin bu alanda uygulayacağı politikaları ise şöyle özetledi:

- Teknoloji düzenlemelerini geniş istişare ve ortak akılla, çağa uygun şekilde gerçekleştireceğiz.

- ‘Takip değil sıçrama’ modelimiz ile yepyeni alanların önünü açacağız. ‘Düzenleme test bölgeleri’ (regulatory sandbox) oluşturarak bu tip teknolojilerle geliştirilen ürün ve hizmetlerin denenmesini sağlayacağız. Girişimcilerimizin hayatını kolaylaştırmak için start-up kanunu çıkaracağız. Vergi, sosyal güvenlik ve hukuki altyapıyı basitleştireceğiz. Kamuda girişimcilerle ‘tek durak’ olarak ilgilenen bir birim kuracağız.

- BM, OECD, AB gibi uluslararası platformlarda kürsü sahibi olacak ve küresel meselelere küresel çözümler geliştirilmesinde ülkemizi öncü yapacağız. Uluslararası teknoloji şirketleriyle yakın temasta olmak ve yatırımlarını cezbetmek için Silikon Vadisi’ne büyükelçi atayacağız.