Ankara’nın Kızılay ilçesinde Somali kökenli bir kadın tarafından işletilen kafede oturanlara polis tarafından söylenen sözler Meclis gündemine taşındı. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde “Polislerin Somalilileri; Esertepe, Uyanış, Keçiören ve Altındağ’a gitmeleri yönünde telkinlerde bulunduğu dikkate alındığında, hükümetiniz sığınmacı ve göçmenlerin bu ilçe ve semtlerde yoğunlaşmasını sağlamak üzere bir politika mı izlemektedir?” diye sordu.


Kızılay’da bir Somali kafesinde oturanların polis tarafından dışarı çıkarılması ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde polisin “Gidin Esertepe’de, Uyanış’ta, Keçiören'de açın. Kızılay'da istenmiyor” ifadelerini kullanması tepki çekmişti. Kafeyi işleten Somalili kadının eşinin ve kendisinin de Türkiye vatandaşı olduğu, iş yerinin ruhsatının bulunduğu ve vergisini ödediği ortaya çıkmıştı.

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, konuyu TBMM’ye taşıyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Yeneroğlu, hükümetin sığınmacı ve göçmenlerin belli ilçe ve semtlerde yoğunlaşmasına yönelik bir politika izleyip izlemediğini sordu.

Yeneroğlu, Bakan Soylu’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

“-Kafe ve lokanta işletmelerinin açılışına dair izinler belediyeler tarafından verildiğine ve sağlık yönünden denetimler de zabıta tarafından yapıldığına göre polisler hangi kapsamda Somalili kafe ve lokantaları denetlemektedir?

-Polis, kafe ve lokantaların mülk sahiplerine telefon ederek işletmeci kiracıları tahliyeye zorlamış mıdır?

-Somalililerin müşterisi olduğu kafe ve lokantalarda siyah tenli kişilere sebepsiz yere kimlik kontrolü yapıldığı, kimi zaman sebepsiz yere gözaltı uygulamaları yapıldığı ve bu kişilerin birkaç saat içerisinde salıverildikleri iddiası doğru mudur?

-İşyeri ruhsatı olan, vergisini veren ve yasal olarak faaliyette bulunan Somalili kafe ve lokantalara neden taciz ve yıldırma politikası uygulanmaktadır?

-Polisin herhangi bir kafe veya lokantayı boşaltma yetkisi var mıdır? Eğer yoksa medyaya yansıyan görüntülerde polisin dükkanı kapatma talimatı vermesi ve ‘Gidin Esertepe'de, Uyanış'ta, Keçiören'de açın. Kızılay'da istenmiyor. Boşaltıyoruz’ ifadesini nasıl izah ediyorsunuz?

-Haksız gözaltılar yaptıkları ve işletme sahiplerine dükkanı boşaltma telkini yaptıkları iddia edilen polis memurları hakkında idari soruşturma açılmış mıdır?

-Polislerin Somalilileri; Esertepe, Uyanış, Keçiören ve Altındağ’a gitmeleri yönünde telkinlerde bulunduğu dikkate alındığında, hükümetiniz sığınmacı ve göçmenlerin bu ilçe ve semtlerde yoğunlaşmasını sağlamak üzere bir politika mı izlemektedir?” (ANKA)