Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Buça ve İrpin bölgelerinden gelen ve tüm dünyada Rusya’ya karşı ‘savaş suçu ve soykırım’ tepkilerine yol açan sivil ölümlerine ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, Rus güçlerinin çekildiği Buça’daki görüntülere ilişkin "Katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür. Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez" açıklamasını yaptı. Bakanlık, katliamın bağımsız bir soruşturmayla araştırılmasını ve sorumluların hesap vermesini istediklerini duyurdu.

'İNSANLIK ADINA UTANÇ VERİCİ'

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Kiev yakınlarındaki Bucha ve İrpin dahil çeşitli bölgelerden basına yansıyan katliam görüntüleri dehşet verici ve insanlık adına üzücüdür. Ukrayna halkının acısını paylaşıyoruz.

Masum sivillerin hedef alınması asla kabul edilemez. Konunun bağımsız bir soruşturmaya tabi tutularak sorumluların tespit edilmesi ve hesap vermelerinin sağlanması temel beklentimizdir.

Türkiye, insanlık adına utanç verici bu tür sahnelerin son bulması ve bir an önce barışın sağlanması için çalışmaya devam edecektir.”


UKRAYNA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞIN AÇIKLAMASINI PAYLAŞTI

Dışişleri Bakanlığı’nın Buça ve İrpin’e ilişkin açıklamasını Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da sosyal medya hesabından paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Rus güçlerinin çekildiği Buça bölgesinde sokaklarda infaz edilmiş siviller bulunmuş, caddelerde, toplu mezarlarda bulunan ceset görüntüleri tüm dünyada büyük tepkiye yol açmıştı.

Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, “Bu soykırım. Bütün bir ulusun ve insanlarının yok edilmesi” diyerek tepki gösterirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Ukrayna'nın başkenti Kiev yakınlarındaki Bucha kentinde ortaya çıkan görüntülere ilişkin, "Buça'daki durum sahte saldırı, kurgulanmış görüntüleri Batı ve Ukrayna sosyal medyada yaydı" açıklamasında bulunmuştu.

(HABER MERKEZİ)