Küresel piyasalar hafta başında yaşanan güçlü satış baskısı ardından nispeten daha sakin bir seyir izlerken dolar/TL 7,50’yi aştı. Bloomberg verilerine göre, sabah saatlerinde dolar/TL 7,5145 seviyesine kadar çıktı. Kur daha sonra 7,50 seviyesinin altına çekilerek, 7,47-7,48 seviyelerine geriledi. 

Euro ise 8,85 seviyelerinden işlem görüyor.

Salı günü gelişmekte olan para birimleri dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kaybederken TL’deki değer kaybı yüzde 0,2 civarında kalmıştı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün yüzde 1 civarı kazanç yaşanırken TL, dolar karşısında yatay seyretti.

PİYASALAR AVRUPA MERKEZ BANKASI'NI BEKLİYOR

Bugün piyasalarda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) kararı haftanın en önemli gündemi olarak izlenecek. ECB'nin, faizleri sabit tutması ancak ekonomik toparlanmanın ivme kaybetmesi ve güçlü seyreden euronun zayıf enflasyon beklentilerini kırmasıyla, ilerleyen zamanlarda daha fazla canlandırma adımına zemin hazırlaması bekleniyor.

ECB kararı TSİ 14:45'te açıklayacak.

Kararın ardından 15:30'da ECB Başkanı Christine Lagarde, basın toplantısı gerçekleştirecek.

GECELİK FAİZLER YÜKSELİŞE GEÇTİ

Öte yandan, Merkez Bankası'nın (TCMB) dün gerçekleştirdiği repo ihalesinde basit faizin yüzde 11’in üzerinde oluşması ile birlikte bankalararası piyasada da gecelik faizler yükselişe geçti.

Bankalararası piyasada gecelik faizler bugün en yüksek yüzde 11,25 seviyesine kadar yükseldi. Önceki günlerde yüzde 9,75 civarında oluşan gecelik faiz dün ortalama yüzde 10,21 seviyesindeydi.

Bir bankacı, “TCMB dün gecelik vadede sağladığı tutarda yaklaşık 10 milyar TL azalışa gitmiş oldu. Son iki günde ihalelere yansıyan beklenti bankanın yüzde 10,15 seviyesinde yatay seyreden ortalama fonlama maliyetini yakın zamanda yüzde 11’in üzerine doğru yükseltmek için hazırlık yaptığı yönünde” dedi.

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 550 baz puanın altındaki seyrini sürüyor. Beş yıllık CDS 500 baz puana doğru yaklaştıktan sonra bu sabah 511/521 seviyesinde.

Piyasada Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini koruyor. İki ülke arasında bugüne ertelenen NATO toplantısı da takip edilen konular arasında.