Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsü 'pandemi' ilan ettiArtı Gerçek

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 'Bu sadece bir halk sağlığı sorunu değil, bütün sektörleri etkileyecek bir mesele. O yüzden herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor' dedi.


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) pandemi (salgın) olarak nitelendirdi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde Kovid-19 hakkında basın toplantısı düzenledi. 

​İki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Ghebreyesus, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen "pandemi" kararını açıkladı.

Ghebreyesus, DSÖ'nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini ve virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, "Bundan dolayı Kovid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık" diye konuştu.

Pandeminin hafif ve dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, "Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir" dedi.

Bütün ülkeleri acil durum mekanizmalarını çalıştırmaya çağıran Ghebreyesus, ''Bu sadece bir halk sağlığı sorunu değil, bütün sektörleri etkileyecek bir mesele. O yüzden herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor'' dedi.

Tüm dünyada yayılan salgın hastalıklara "pandemi" deniliyor. (HABER MERKEZİ) 

BAĞLANTILI HABERLER