Fransa'nın popülist solcu lideri Jean-Luc Melenchon'un partisi La France Insoumise (LFI, Boyun Eğmeyen Fransa) ile Yeşiller'in dün birlikte hareket etmek için anlaşmasının ardından ittifaka Sosyalist Parti'nin (PS) de katıldığı belirtildi.

LFI milletvekili Adrien Quatennens, partisinin ve PS'nin prensipte anlaşmaya vardığını söyledi.

Quatennens, Fransa'da 12-19 Haziran seçimlerinde, "Emmanuel Macron'u yenebiliriz ve yeneceğiz ve bunu radikal bir program için çoğunluk ile yapabiliriz" dedi.

Melenchon'un liderliğinde şekillendirilen Yeşiller, Komünistler ve Sosyalistlerden oluşan koalisyon, Macron'un "iş dünyası yanlısı gündemini" engelleme girişimi olarak nitelendiriliyor.

Reuters'e konuşan PS'den bir kaynak, kimin hangi seçim bölgesinde yarışacağı ve genel strateji üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydetti. Ortak programla ilgili görüşmelerin tamamlanmasından sonra anlaşmanın Sosyalist Parti'nin ulusal komitesi tarafından onaylanması bekleniyor.

Jean-Luc Melenchon liderliğindeki LFI, daha önce Fransız Yeşilleri ve Komünistlerle benzer anlaşmalar imzaladı.

Anlaşma onaylanırsa, 1997-2002 sol-yeşil koalisyon anlaşmasından bu yana seçimlere ayrı ayrı katılan partiler ilk kez birleşecek.

İTTİFAK SOSYALİST PARTİYİ İKİYE BÖLDÜ

İki parti arasında sağlanan ittifaktan sonra bir açıklama yapan eski Cumhurbaşkanı François Hollande, Sosyalist Parti’nin LFI ile ortak hareket etmesini reddetttiğini duyurdu.

Hollande hükümeti döneminde başbakanlık yapan Bernard Cazeneuve Sosyalist Parti’den istifa ederken, yine eski başbakanlardan Jean-Marc Ayrault ittifak anlaşmasına sert tepki gösterdi.

Partinin eski genel başkanlarından Jean-Christophe Cambadelis, tüm partilileri yapılan anlaşmayı reddetmeye çağırdı.

"SOLDA HİÇKİMSE TEK BAŞINA KAZANAMAZ"

PCF lideri Fabien Roussel ise "Solda hiç kimse tek başına kazanamaz. Yeni ittifakın Fransız halkı, işçiler ve bizden birleşmemizi isteyen gençler arasındaki muazzam umudu tırısa kaldırması lazım" dedi.

MELENCHON: BENİ BAŞBAKAN SEÇİN

Nisandaki cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turuna kalmayı az farkla kaçıran Melenchon, Macron'un kazanmasının ardından seçmenlere "Beni başbakan seçin, sol partilere meclis çoğunluğu verin ki, Macron'un emeklilik yaşını 62'den 65'e çıkarma planı dahil emekçi aleyhine reform programını durdurabilelim" çağrısını yapmıştı.

Bu gerçekleşirse, 20 yıldır ilk kez zıt siyasi kutuplardan cumhurbaşkanı ile başbakan 'birlikte yaşamak' (kohabitasyon) ve ülkeyi birlikte yönetmek zorunda kalacak. Siyasi gözlemciler ise Cumhurbaşkanı Macron-Başbakan Melenchon senaryosunun olası olmadığı görüşünde.

Fransa'daki yarı başkanlık sistemi, devlet başkanı ile parlamento çoğunluğunun başının birbirine zıt cepheden olmasına imkan verirken, bu durumda 'kurumsal anlamda birlikte yaşayabilmek’ olarak tanımlanabilecek kohabitasyon gerekiyor.

Yakın geçmişte Sosyalist Partili Cumhurbaşkanı François Mitterand, merkez sağcı Başbakanlar Jacques Chirac ve Edouard Balladur, ardından Cumhurbaşkanı Chirac, Sosyalist Partili Başbakan Lionel Jospin ile ülkeyi birlikte yönetmek zorunda kaldı.

1997-2002 arasındaki Chirac-Jospin dönemi, kavga gürültü eşliğinde en uzun süreli kohabitasyon olarak tarihe geçti.

İKİ BLOĞUN OY ORANI YÜZDE 33

Harris Interactive'in son anketine göre hem birleşik bir sol hem de Macron'un partisi ile muhafazakarlar arasında bir ittifak seçimlerde yüzde 33 oy alıyor.

2008'de Sosyalist Parti'den ayrılan Melenchon, AB'nin bütçe ve rekabet konularındaki kurallarına ve serbest piyasa ilkelerine karşı duruşuyla biliniyor. Sol lider ayrıca Fransa'nın NATO'dan ayrılmasını istiyor.

Sosyalistlerin son cumhurbaşkanlığı seçimindeki adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oyların sadece yüzde 1,75'ini aldı.