HDK: Gezi bize direnişin birçok dili olduğunu öğrettiArtı Gerçek

'Yedi yıl önce üç ağaç için direnilmesine akıl erdiremeyenler bugün birkaç bin korona ölümünü normal kabul etmemizi istiyor.'


Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gezi Parkı direnişinin 7’nci yılana ilişkin açıklama yaparak “Gezi bize direnişin birçok dili olduğunu öğretti” dedi.

HDK Yürütme Kurulu, Gezi Parkı direnişinin 7’nci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Halkların ayağa kalktıkça kardeşleştiğini gösteren Gezi direnişi yedinci yılında belleğimizde ve eylemliliğimizde dipdiri” denilen açıklamada, “Yedi yıl önce ülkenin en büyük kentinin en önemli meydanının insansızlaştırılmasına karşı başlayan direniş neredeyse her kentin her meydanına yayılmakla kalmadı, bugün de önümüzde duran en temel soruları milyonların yüksek sesle sorduğu bir foruma dönüştü” ifadelerine yer verildi.

Meselenin hem üç ağaç meselesi olduğu hem de üç ağaç meselesi olmadığının belirtildiği açıklamada, “Ağaca bakınca özgürlüğü, yaşamı, dayanışmayı görenlerle odun, arsa ya da maden görenler arasındaki mesele bitmedi. Yedi yıl önce üç ağaç için direnilmesine akıl erdiremeyenler bugün birkaç bin korona ölümünü normal kabul etmemizi istiyor” denildi. Açıklamada, “Kentin kaderine kentte yaşayan milyonların değil devletin tepesindekilerin ve onlarla iyi geçinen milyonerlerin karar vermesini isteyenler bugün yerel yönetimleri etkisizleştirmeye çalışırken Kürdistan’da seçilmiş yöneticilerin yerine doğrudan kayyım atıyor” ifadelerine yer verildi. Yine, binlerce yılın, yüzlerce halkın rengini taşıyan kente yedi yıl önce Topçu Kışlası’yla damga vurmaya kalkanların bugün Fetih yıldönümünü cenazelere, mezarlıklara, kiliselere saldırarak kutladığı ifade edildi. 

TEK TALEP MAHKEME KARARIYDI

Gezi direnişinin başlangıçtaki talebinin bir mahkeme kararının yerine getirilmesi olduğu hatırlatılan açıklamada, “Gezi direnişi öncesinde asker cenazesi de gerilla cenazesi de gelmeyen bir çatışmasızlık dönemine girilmiş olması, Batı kentlerinde yaşayanların yöneticileri kimi düşman biliyorsa onu düşman bilmek zorunda olmadıklarını fark etmesini kolaylaştırdı. Bugün Kürtleri demokratik siyasetten koparmayı amaçlayan operasyonlar sürerken Irak’tan Libya’ya, bir savaş senaryosu boşa çıkarsa bir diğerine sarılmak üzere devlet sınırlarının çok ötesinde asker ya da paralı asker bulundurulmasının nedenlerinden biri de bu Gezi dersiyle ilgili olmalı” denildi.

'KARANLIĞI YIRTARAK DOĞDU'

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: “Gezi direnişinin yedinci yılını, hedef seçerek susturmak, kapatmak ya da ölüme bırakmak için kullanılmaya elverişli bir silah olarak pandemiyi de cephaneliğine alan zorbalık her yerde bildiği gibi at koştururken sokakların görece tenhalaştığı, direnişin alçak sesle konuştuğu bir dönemde karşılıyoruz. Gezi bize direnişin birçok dili olduğunu da öğretti. Ve Gezi de, serhildanlar da, kendilerinden önceki sessizliği ve karanlığı yırtarak doğmuştu.”  (Mezopotamya Ajansı)

BAĞLANTILI HABERLER