CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, "12-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına, Devlet Opera ve Balesi Korosuna, Türk Sanat Müziği Korosuna, Ankara Arena Spor salonunda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceği bildirildiği" bilgisini verdi.

Hakverdi, "Söz konusu çalışmanın 4 gün süreceği, bu kayıt ve provalarda yaklaşık 200 sanatçının ve belli sayıda teknik ekibin görevlendirildiği belirtilmiştir. Yapılması planlanan konser programına dâhil olan tüm sanatçılardan ve teknik ekipten şu ana kadar herhangi bir Covid-19 testi istenmemiştir." diyerek, "Diğer taraftan, nefesli çalgıların maskesiz çalındığı göz önüne alınırsa, hastalığın nefes yolu ile herkese bulaş olabilme ihtimali provalara ve kayda katılan tüm sanatçıları ve personeli endişelendirmektedir." ifadelerini kullandı.

Hakverdi, "Vaka ve vefat sayısında rekorlar kırılmaktayken söz konusu bu tablonun sorumlusu tıka basa kongreler yapan AKP iktidarıdır. Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir." diyerek iktidarı eleştirdi.

Ali Haydar Hakverdi, bu bilgiler ışığında, TBMM Başkanlığ'na Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Önergede yer alan sorular şu şekilde oldu:

"1- 7 Nisan 2021 tarihi itibariyle 54 bin 740 vakanın ve 276 vefatın olduğu bir ortamda, bu kadar kalabalık bir konser kaydının yapılmasının sebebi nedir?

2- Hastalığın bu kadar yaygın olduğu bir ortamda söz konusu kaydın yapılması ne kadar elzemdir?

3- Bakanlığınıza, söz konusu konserin yapılması hususunda herhangi bir kurum ya da kişi tarafından baskı yapılmış mıdır?

4- Özellikle nefesli çalgılar yolu ile provalarda ve kayıtta bulunacak olan tüm sanatçılara ve personele hastalık bulaşması riski bakanlığınız tarafından göz önüne alınmış mıdır?" (HABER MERKEZİ)