Yağmur KAYA


ARTI GERÇEK- Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Gelirde adalet, vergide adalet" kampanyası kapsamında Beşiktaş Barbaros Parkı'nda açıklama yaptı. 

İşçiler, asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintilerin sıfırlansınmasını, ücretlerin net ödenmesini ve tüm ücretlerin yaklaşık 750 TL artırılması talebinde bulundu. 

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlerin büyüme rekorlarından, şahlanan Türkiye’den bahsettiğini ancak işçilerin gün geçtikçe yoksulluğa teslim edildiğini söyledi. 

'EMEKÇİLER İÇİN İŞSİZLİK BÜYÜYOR'

"Bir avuç sermayedar için, yandaş şirketler için dedikleri doğru olabilir. Ama emekçiler için halk için işsizlik büyüyor, pahalılık artıyor, borçlar kabarıyor, faturalar şahlanıyor" diyen Çerkezoğlu, halkın alım gücünün gün geçtikçe düştüğüne dikkat çekti. 

Ülkeyi yönetenlerin bol bol "laf üretiyor" diyen Çerkezoğlu,  “Geçinemiyoruz” diyen milyonların sorunlarına çare üretmediğini vurguladı. Çerkezoğlu, pandemide tüm dünyada devletlerin yurttaşlarına sosyal destekler verdiğini ancak Türkiye'nin pandemi sürecinde milli gelirine oranla kendi halkına en az nakit desteği veren ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti. 

Halkın ekonomik kara kışın eşiğinde olduğunu belirten Çerkezoğlu, ülkeyi yönetenlerin sorunları görmezdez geldiğini, iktidarın "derdim var" diyeni baskıyla susturmaya çalıştığını söyledi. Çerkezoğlu, "İşçiler patronlarından daha yüksek oranda vergi öderken, şirketlerin vergileri bir gecede bir kararname ile sıfırlanıyor.

İŞKUR ve SGK kaynaklarından patronlara bol keseden kaynak aktarılırken, halkın geçimi için en ufak bir sosyal politika önlemi gündeme gelmiyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan 'İşsizlik Sigortası Fonu' kaynaklarının büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşsizliğe çare bulunmazken, bir avuç ayrıcalıklı 3’er 4’er maaş alıyor, siyasi kadrolara işe gitmeden maaş bağlanıyor.

Döviz kurlarındaki artış durmak bilmiyor. Türk Lirası değer kaybettikçe emeğimiz, doğal kaynaklarımız, kentlerimiz değersizleşiyor. 'Gel yatırımcı gel, en ucuz emek burada, köle emeği burada, sendika yok, grev yok, hak-hukuk yok' diyorlar. 'Kelepir emek, kelepir memleket' politikasıyla bu ülkeyi bu halkı pazarlıyorlar" dedi. 

BÜYÜMEDEN PAY ALINMIYOR

İktidarın, 2002 yılında bu yana "Kişi Başına Gelir 12 kat arttı” diye övündüğünü ama iktidarın 2002 yılından bu yana ücretlerin sadece 6-7 kat arttığını söylemediğini dile getiren Çerkezoğlu, "'Asgari ücreti enflasyona ezdirmedik' diyorlar ama büyümeden pay alamadığımızı gizliyorlar. 'Avrupa bizi kıskanıyor' diyorlar ama Türkiye asgari ücretin Avrupa’da en düşük ikinci asgari ücret.

'ÇALIŞANLARIN YARIDAN FAZLASI ASGARİ ÜCRETE MAHKUM'

'Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracağız' diyorlar ama Türkiye’de çalışanların yarısından fazlasının asgari ücrete mahkum hale getirildiğini söylemiyorlar. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkararak, grevleri yasaklayarak, toplu iş sözleşmeli işçi sayısını azaltarak asgari ücreti ortalama ücret haline getirdiler. İşçi sınıfını asgari ücrete mahkum ettiler. Şimdi de açlık sınırının bile altına düşen asgari ücret ile övünmeye kalkıyorlar" diye konuştu. 

Halkın geçim sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, "TBMM’de 2022 yılı bütçesi için çalışmalar başladı. Asgari ücret ise Aralık ayında belirlenecek. Bütçe ve asgari ücret belirlenirken sosyal devlet gibi davranarak bu ülke bu halk nefes alabilir. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için bütçede ve asgari ücrette acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!

İKTİDARA ÇAĞRI

Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı Anayasa’nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen alınmaya çağırıyoruz: 

-Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. 

-Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 20’den 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. 

-En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. 

-Elektrik, su,  doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun.

-Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın.

-Evet, kimsenin bize bahşedeceği bir kurtuluş yok. Geçinmek için, insanca yaşamak için, insanca çalışmak için omuz omuza mücadele edeceğiz.

-Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz!" dedi.