Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın dün duyurduğu doğalgaz “müjdesi”ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Türkiye’nin, Erdoğan tarafından açıklanan “Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulundu” şeklindeki ifadelere yabancı olmadığı hatırlatan Paylan, “zira iktidar, geçtiğimiz yıllarda defalarca yüksek miktarlarda doğalgaz bulduğunu açıklamıştı” dedi.

‘REZERVİN DETAYLARI ÖNEMLİDİR’

Açıklamada, bulunduğu söylenen Tuna 1/ Sakarya doğalgaz rezervinin kalitesi, maliyeti ve fizibilitesinin bilinmediğine dikkati çeken Paylan, “Kıbrıs açıklarında Afrodit sahasında ve Romanya’nın Tuna1 sahasındaki doğalgaz arama çıkarma çalışmaları, bulunan gazın ‘astarının yüzünden pahalı’ olması nedeniyle son dönemde durdurulmuştur. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının düştüğü bu dönemde, Sakarya sahasındaki rezervin detayları bu açıdan önemlidir” diye belirtti.   

‘EKONOMİMİZ ÇÖKMEKTE’

Paylan teknolojik ve bilişim çağında petrol ve doğalgaz sahibi olmanın gittikçe önemsizleşen bir detay haline geldiğini söyledi. “Petrol ve doğalgaz bulunmasının, siyasetçiler tarafından, belki geçtiğimiz yüzyılda bir ‘müjde’ olarak sunulabilirdi” diye devam eden Paylan, mevcut yüzyılda insani ve ekonomik gelişmenin sağlanabilmesi için demokrasinin, hukuk devletinin, şeffaf ve güvenilir kurumların varlığının olması gerektiğini vurguladı. Paylan, “Tek adam rejimi bu değerleri yok ettikçe, ekonomimiz çökmektedir” dedi.  

‘DOĞALGAZ ZENGİNİ ÜLKELERİN ÇOĞU SEFALET İÇİNDE’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Nitekim, bu çağda, petrol ve doğalgaz zengini ülkelerin büyük çoğunluğu sefalet içindedir. Totaliter rejimlerce yönetilen ülkelerin doğalgaz ve petrol varlıkları, o ülkelere refah getirmemiştir. Öte yandan, bu kaynaklara sahip olmayan ancak iyi yönetilen, demokratik ülkelerin vatandaşları ise refah içinde yaşamaktadır. Venezuela, İran, Azerbaycan petrol zengini ülkeler olmalarına rağmen, kötü yönetildikleri için ‘yoksul’; Japonya, Almanya ise iyi yönetildikleri için, petrol ve doğalgaz kaynakları olmamasına rağmen, ‘zengin’ ve vatandaşlarına refah sunabilen ülkelerdir.

'İSRAF DÜZENİ'

Tek adam rejimi; iki senede ülke ekonomisini batırmış, Merkez Bankası rezervlerini tüketmiş, halkı işsizlik ve yoksulluğa mahkûm etmiştir. Tek adam rejiminin; saray, yandaş ve savaş politikaları ülkemizin kaynaklarını tüketmiştir. Demokrasi krizinin yarattığı güven bunalımı, ekonomik krizi gittikçe derinleştirmiştir. Yıllar sonra çıkarılacak, yıllık birkaç milyar dolarlık doğalgaz, bu israf düzeninin kara deliğini kapatamayacaktır.

Vatandaşlarımız, bu kış, doğalgaz faturalarını nasıl ödeyeceğini düşünmektedir. Vatandaşlarımıza, doğalgazla ilgili verilecek en iyi ‘müjde’ ‘İhtiyaç sınırına kadar ücretsiz doğalgaz’ sağlamak olacaktır.”