ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara temaslarının ardından yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın Libya ve Suriye’de oynadığı rolden endişe duyduklarını söyledi.

Jeffrey’in değerlendirmeleriyle ilgili ABD’nin Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından mesajlar paylaşıldı. Mesajlarda Jeffrey'in ABD adına, Türkiye’nin İdlib’te "meşru çıkarlarını koruma hakkına sahip olduğu"nu vurguladığı ifade edildi. Jeffrey'in "ABD ve Türkiye, Rusya’nın Libya ve Suriye’de oynadığı rolden endişe duymaktadır" dediği aktarıldı.

Jeffrey'in değerlendirmeleri şöyle: “Türkiye, halihazırda dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkedir. Türkiye ile birlikte, Suriyelilerin yaşadığı insani felaketin artmasına engel olmaya çalışıyoruz. Türkiye sınırlarına bir anda dayanabilecek üç milyon mültecinin tek başına üstesinden gelemez. Türkiye’nin böyle bir şeyin yaşanmaması için gerekeni yapma hakkı vardır ve biz de Türklere bu konuda nasıl yardımcı olabileceğimizi değerlendirmek için buradayız. ABD, Türkiye’nin mülteci akınına karşı varoluşsal menfaatlerini savunma, terörle mücadele etme ve Suriye’de savaş suçlusu Esad rejimiyle devam eden ihtilafa çözüm bulma hususunda haklı ve hukuki gerekçelere sahip olduğu konusunda Türkiye ile tamamen hemfikirdir. Türkiye’nin Suriye’de özellikle de İdlib’de askeri güç bulundurma noktasındaki meşru menfaatlerini anlıyor ve destekliyoruz. Her iki ülkede de (Türkiye ve ABD), Rusya’nın, Libya’da, Suriye’nin genelinde ve İdlib’te gerçekleşen saldırıdaki rolünden büyük bir endişe duymaktadır. İdlib’teki bu eylemin kabul edilemez olduğunu, ülke genelinde ateşkes çağrısında bulunulan Birleşmiş Milletler’in (BM) kilit öneme sahip 2254 sayılı kararını ihlal ettiğini Rus muhataplarımıza net bir şekilde ifade ettik.” (HABER MERKEZİ)